Handbal: Liga Națională: "U" Jolidon – Rulmentul Brașov 35-24

0
Roxana Cherăscu (în alb) a marcat aproape jumătate din golurile Rulmentului

Într-un meci din etapa a XVII-a a Ligii Naționale de handbal feminin, Rulmentul Brașov a pierdut categoric confruntarea susținută în această seară, la Cluj-Napoca, gazdele câștigând cu 35-24, la pauză 17-13.

Deși în minutul 24 scorul era egal, 12-12, clujencele au speculat inferioritatea de două jucătoare a brașovencelor și s-au desprins cu trei minute înainte de pauză, reușind să înscrie patru goluri consecutive.

Tot gazdele au dictat ritmul partidei și în mitanul secund, provocând echipei pregătite de Mariana Târcă cea de-a 12 înfrângere a sezonului.

Cu nouă puncte acumulate, Rulmentul ocupă primul loc care permite salvarea de la retrogradare, la trei lungimi de Rapid, care este penultima în clasament.

Pentru CS Rulmentul Brașov au marcat: Cherăscu - 9g, Simion - 6g, Bratu - 4g, Pătuleanu - 3g, Sandu și Abramiuc, câte un gol.

De la gazde s-au evidențiat: Paraschiv - 11g, Vintilă - 8g și Joldes - 4g.

În etapa următoare, Rulmentul Brașov va întâlni, luni, în Sala Sporturilor D.P. Colibași, de la ora 11.00, pe Oltchim Râmnicu Vâlcea.