Unde se vor vaccina sălăjenii. Nouă centre cu 15 puncte de vaccinare, amenajate în judeţ

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Etapa a doua începe în 15 ianuarie FOTO Andreea Vilcovschi

Nouă centre de vaccinare anti-COVID-19 vor fi înfiinţate în judeţul Sălaj pentru etapa a doua de vaccinare, în care vor fi incluse persoanele de peste 65 de ani, cele cu risc ridicat şi lucrătorii din domenii esenţiale.

Dacă în prima etapă a campaniei de imunizare împotriva COVID-19, în judeţul Sălaj au funcţionat patru centre, pentru cea de-a doua, autorităţile au anunţat amenajarea a alte nouă, cu un total de 15 puncte de vaccinare.
Potrivit Prefecturii Sălaj, din cele nouă centre, două vor fi în municipiul Zalău, iar în Şimleu Silvaniei, Cehu Silvaniei, Jibou, Crasna, Hida, Ileanda şi Sărmăşag, câte unul.

În Zalău, populaţia se va putea vaccina la Centru de zi pentru persoane vârstnice “Tinereţe fără bătrâneţe”, str. Ioan Slavici, nr. 8, unde vor exista două puncte de vaccinare, dar şi la Cercul Militar Zalău, str. Simion Bărnuţiu, nr. 27, unde se amenajează trei puncte de vaccinare.

Un centru de vaccinare va fi în Şimleu Silvaniei, în incinta Cercului Militar, str. 1 Decembrie 1918, nr. 29, unde vor funcţiona două puncte de vaccinare.

La Jibou, cei interesaţi vor imuniza la Casa Orăşenească de Cultură, str. Piaţa 1 Decembrie 1918, nr. 9, cu un punct de vaccinare.

Tot un punct de vaccinare va fi şi la centrul din Cehu Silvaniei, de la Căminul pentru Persoane Vârstnice, str. 1 Decembrie 1918, nr. 21, la centrul din Ileanda, de la Baza Sportivă, str. Gării, nr. 6/A, la Sărmăşag, unde populaţia se va putea imuniza la Punctul SVSU, str. Teilor , nr. 7, la Hida, cu Sala de sport, str. Mihai Eminescu, nr. 64 şi Crasna, cu un centru amenajat la Spitalul de boli cronice, str. Principală, nr. 363.

În etapa a doua de vaccinare anti-COVID-19, care va demara în 15 ianuarie, vor fi inclusepersoanele cu vârsta peste 65 de ani, cele aflate în evidenţă cu boli cronice, indiferent de vârstă, "în funcţie de indicaţiile vaccinurilor utilizate" şi "lucrători care desfăşoară activităţi în domenii-cheie, esenţiale".

în categoria "boli cronice" se încadrează oricare dintre următoarele afecţiuni: diabet zaharat, obezitate, alte boli metabolice, inclusiv congenitale, afecţiuni cardiovasculare, renale, oncologice, pulmonare, neurologice, inclusiv sindromul Down, afecţiuni hepatice moderate ori severe, afecţiuni autoimune, precum şi imunodepresii severe: pacienţi transplantaţi, cu consult medical prealabil, pacienţi care urmează terapii biologice sau terapie de lungă durată cu corticosteroizi, pacienţi infectaţi cu HIV/SIDA.

Mai puteţi citi:

Un infecţionist, primul cadru medical imunizat împotriva COVID din Sălaj. A fost vaccinat în spatele perdelei VIDEO

Mărturia unei paciente cu COVID-19, de pe patul de spital. „Deşi am fost obsedată de protecţie, totuşi s-a întâmplat“

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Prințul Louis a captivat din nou audiența. Mezinul regal a jubilat în fața cadourilor imense primite, spre deliciul celor aflați la Sandrigham
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice