De azi, şef nou la ITM Sălaj. Biriş înlocuită cu Nemeş

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Angajaţii Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Sălaj îşi vor cunoaşte, oficial, în această dimineaţă noul şef. Luminiţa Nemeş, fost angajat al Casei Judeţene de Pensii Sălaj în cadrul  Compartimentului comunicare şi relaţii publice, va fi  numită oficial  în această dimineaţă  la conducerea  instituţiei, chiar de reprezentantul guvernului în teritoriu.

Daniela Biriş fostul inspector şef al ITM  Sălaj a fost schimbată de la conducerea instituţiei, începând cu data de 2 decembrie. Din câte se pare n-a mai avut susţinere politică din partea colegilor de partid.

Noul inspector şef este Luminiţa Nemeş, singurul candidat la concursul pentru şefia instituţiei organizat la finalul lunii trecute de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici.Ordinul de numire a noului şef este valabil de la începutul lunii decembrie, însă azi de la ora 8,30 va avea loc instalarea oficială, la eveniment fiind prezent prefectul judeţului Vegh Alexandru.  „Ordinul de numire este cu data de 2 decembrie, însă în data de 7 decembrie la ora 8,30 va avea loc instalarea doamnei Nemeş la conducerea ITM Sălaj”, a precizat reprezentantul guvernului în teritoriu. 

Activitatea noului şef


Noul şef al ITM Sălaj, Luminiţa Nemeş a ocupat din anul 2010 funcţia de consilier superior la Compartimentul de comunicare şi relaţii publice din cadrul Casei  Judeţene de Pensii Sălaj.  Aproximativ şase luni, în perioada iunie – noiembrie 2009, Nemeş a fost director executiv la Direcţia de Muncă şi Protecţie Socială Sălaj actuala  Agenţie de Prestaţii Sociale. Înainte de a intra activitea publică a activat în domeniul privat.

Activitatea fostului şef

Daniela Biriş, fostul inspector şef al ITM Sălaj, va rămâne în continuare în cadrul instituţiei şi va deţine funcţia de inspector de muncă. Din anul 1999 acesasta este membru PDL, an în care şi-a început activitatea la ITM Sălaj ocupând diferite funcţii. Din anul 2005 şi până la începutul lunii decembrie 2011, Biriş a fost inspector şef  al ITM Sălaj cu mici perioade de întrerupere, cauzate de opoziţie  prin numirea lui Teodor Bălăjel, care la scurt timp a fost destituit.

Mai multe pentru tine:
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cele 3 zodii care vor avea un înger păzitor alături de ele, începând de pe 25 februarie. Norocul le va surâde, în sfârșit, și acestor nativi
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
De ce tot mai mulți români aleg să monteze chiuveta sub fereastră în bucătărie. Care sunt, de fapt, avantajele
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată