Cântăreţul Aurel Tămaş îi răspunde patroanei din Gorj care cere impozitarea artiştilor: „Lasaţi breasla mea în pace!“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Aurel Tămaş susţine că nu a mai fost de ani de zile în concediu             FOTO: Arhivă personală/Facebook

Cunoscutul cântăreţ de muzică populară Aurel Tămaş i-a răspuns, printr-o postare pe Facebook, patroanei din Gorj care a cerut impozitarea veniturilor obţinute de artişti.

Aurel Tămaş susţine că plăteşte sute de milioane de lei vechi anual statului român şi că nu a mai fost în concediu de mai mulţi ani:

„Doamnă, din munca mea, profesie liberală, plătesc statului român sute de milioane anual... Nu îmi permit să huzuresc. De ani de zile nu am fost în concediu. Aşa că lasaţi breasla mea în pace! Încă nu am văzut artist în România să moară bogat“.

Mesajul a fost postat de artist pe pagina de Facebook a publicaţiei Adevărul, ca reacţie la solicitarea femeii de afaceri Mirela Păduraru (38 de ani), care a cerut instituţiile să aibă un tratament egal pentru toţi românii şi să impoziteze veniturile artiştilor.

Aceasta conduce o societate cu sediul în Târgu Jiu care are peste 60 de angajaţi şi o cifră de afaceri de 3,5 milioane de euro. Societatea Romania Hidro Service SRL produce garnituri hidraulice, iar toată producţia este livrată la export. 

ntrebarea mea, printre multele lipsuri şi neajunsuri ale acestei ţări bogate, dar tâlhărite de toţi, deopotrivă, este urmatoarea: DE CE NU FACEŢI, DOMNILOR, CEVA CU CEI CE DESFĂŞOARĂ ACTIVITĂŢI ARTISTICO-CULTURALE LA PETRECERI?

„Vi se pare normal că din toată activitatea unei firme cu cifra anuala de 3.500.000 euro, eu, Mirela Păduraru, să plătesc la STAT sume uriaşe pentru că aşa e corect (nu contest acest lucru), rate la bănci pe care, dacă le-aş pronunţa, v-aţi aşeza instant pe scaun să nu leşinaţi, să mă uit în portofel şi să-mi drămuiesc foarte bine salariul (care este unul corect şi cinstit declarat, aşa cum este şi întreaga activitate a firmei) pentru a întreţine cei doi copii orfani de tată, precum şi casa şi cele necesare, fără să-mi permit vacante exotice, haine «de firma», poşete de mii de euro, rochii extravagante, şedinte săptămânale la saloanele de frumuseţe etc.?

Mie nu mi se pare normal să văd cum cântăreţii de muzică de petrecere, şi nu numai, se dau în stambă cu maşini de lux, vacanţe săptămânale, şi, culmea, au şi fani care-i apreciaza pentru talentul lor!!!

Cam care e talentul lor, de fapt ? Să cânte sau să fure?

De ce? Pentru că ei nu fac facturi cum fac eu, chiar si pentru 2 lei (repet, pentru că aşa e corect)! Pentru că ei nu declară la STAT tot ce încasează! Pentru ca ei sunt ARTIŞTI!

Şi noi? Cei care lucrăm cinstit şi corect? Ce suntem? Nişte fraieri ca mine, care are în subordine 60 de angajaţi şi multe probleme! O fraieră care trebuie să se împace cu ideea că industria din România e în picaj continuu, care trebuie să plătească rate la bănci până la adânci bătrâneţi pentru ca STATUL ştie doar să ia, nu să şi susţină pe cei care muncesc corect?

OK, atunci să ia de la TOŢI!“, a postat Mirela Păduraru pe pagina sa de Facebook.


Citeşte şi

Strigătul de disperare al unei femei de afaceri împotriva evaziunii fiscale. „Jur că mă apuc de cântat şi las uşile deschise statului“

Omul de afaceri care refuză să dea şpagă în România şi livrează la export tot ce produce: „Măi, băieţi, nu merge, fir-aţi ai dracului să fiţi! Nu vă dau nicio şpagă!“

Mai multe pentru tine:
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Ilie Bolojan și Ioana Fâșie, căsătorie în secret. Cine este femeia care aduce fericire în viața premierului. Ce studii are și cu se ocupă?
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Ce s-a descoperit după autopsia medicului Ștefaniei Szabo. Nu a murit din cauza unui infarct sau AVC
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat