FOTO Ceea ce trebuia să fie una dintre cele mai moderne gări din România, este foarte aproape de paragină

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Lucrările la gara CFR Galaţi au început acum 25 de ani şi nu sunt gata nici azi, deşi în urmă cu patru ani a fost inagurată cu mult fast.

S-au cheltuit în acesti ani in jur de 30 de milioane de euro, dar pentru că banii s-au alocat cu ţârărita, unele lucrări s-au degradat încă cu mult înainte de termen. Uşile cu deschidere pe bază de senzori de prezenţă nu funcţionează de la inaugurarea festivă de acum patru ani, scările rulante n-au funcţionat decât în ziua inaugurării, iar pasarelele pentru pietoni stau şi ruginesc, în timp ce călătorii îşi plimbă valizele pe pasarele improvizate din lemn, total nesigure şi inestetice. 

În al 12-lea ceas, CFR va organiza o licitaţie deschisă pentru continuarea lucrărilor de reparaţii în staţia CF Galaţi Călători, contract estimat la 20 milioane lei, fără TVA şi finanţat de la bugetul de stat.

"Contractul de achiziţie prevede lucrări de reparaţii la pasarela care facilitează accesul la peroane, reparaţii la peroane şi copertine, lucrări de sistematizare pe verticală, lucrări de reparaţii la reţele de apă, de canalizare şi la instalaţiile electrice, de supraveghere video şi de alarmare", arată un comunicat de pe site-ul CFR SA.

Durata de valabilitate a contractului este de doi ani, iar criteriul de atribuire este preţul cel mai scăzut. Termenul limită pentru primirea ofertelor este 16.06.2014, ora 10.00, deschiderea acestora urmând să aibă loc în aceeaşi zi la ora 11.00, la sediul Sucursalei CREIR CF Galaţi.

În plus, potrivit site-ului CFR Infrastructură în perioada imediat următoare vor fi alocate 90 de milioane de euro pentru unele investiţii. Nu mai puţin de 14 gări vor fi modernizate, printre care Piteşti – unde se alocă 58 de milioane de lei, Bistriţa - 45 de milioane de lei, şi Brăila - 40 de milioane de lei. Printre alocările inferioare se numără şi electrificarea liniei de cale ferată Doaga – Tecuci – Barboşi, inclusiv Dispecer Feroviar Galaţi (82 km), pentru care se alocă 6 milioane lei.

Mai multe pentru tine:
Apelul făcut de China înaintea întâlnirii dintre Xi Jinping și Donald Trump. „Sensul istoriei nu poate fi inversat”
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Mai multe persoane au fost reținute după incidentul cu focuri de armă din Capitală
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv