Bazarul oraşului s-ar putea muta în Galleria Mall. Este propunerea primarului Constantin Toma

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Bazarul ar putea funcţiona în Galleria Mall

Comercianţii din Bazar, care luni s-au întâlnit cu primarul municipiului Buzău, pentru a-l determina pe acesta să renunţe la planul de transformare a centrului comercial în clădire de birouri pentru Primărie, au aflat că din vară au posibilitatea să îşi desfăşoare activitatea în Galleria Mall. Soluţia oferită de Constantin Toma nu este însă pe placul comercianţilor.

Deţinătorii a 63 de mici firme care-şi desfăşoară activitatea în clădirea Bazarului s-au întâlnit luni cu primarul Constantin Toma pentru a afla dacă acesta a abandonat sau nu planul de transformare a centrului comercial în clădire de birouri pentru Primărie. Edilul-şef le-a spus însă că nu renunţă la ideea sa de a face din acea clădire un al doilea sediu al Primăriei şi a prezentat o soluţie de moment.

Le-a oferit acestora posibilitatea de a se muta în Galleria Mall, acolo unde funcţionează în prezent Judecătoria Buzău dar şi Serviciul de Evidenţă a Populaţiei, unde costul chiriei ar fi similar celui plătit acum în Bazar. În momentul de faţă, conform afirmaţiei negustorilor, la Bazar se plătesc cele mai mari chirii din oraş, respectiv 150 de lei pentru un metru pătrat, bani pe care îi încasează Urbis Serv.

Chiar dacă chiriile ar fi egale cu cele pe care le plătesc acum, comercianţii au invocat multe alte motive pentru care nu pot accepta oferta. Ei sunt sceptici în ceea ce priveşte viitorul şi se tem că îşi vor pierde o bună parte din clienţi, odată cu mutarea la marginea oraşului.

La sfârşitul negocierilor de luni, primarul a promis că, împreună cu cei din primărie, va căuta şi alte soluţii pentru ca micii comercianţi să-şi poată continua activitatea, însă, în niciun caz în clădirea Bazarului.

Mai multe pentru tine:
Prințul William răbufnește: ”Mi-am pierdut calmul”. N-a mai rezistat și a mărturisit la Premiile BAFTA
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Tragedia ascunsă de la Castelul Corvinilor. Mesajul sfâșietor lăsat în piatră pe limbă de moarte. Blestem sau legendă?
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model