Caniculă în toată țara: sunt alerte de cod galben și portocaliu. Recomandările IGSU pentru români
0Aproape toată țara se află joi sub Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat. Meteorologii anunță maxime de până la 35 de grade Celsius, cele mai ridicate valori urmând să fie înregistrate în vestul și nord-vestul țării.
Cod portocaliu în mai multe județe
România se confruntă cu un val de căldură persistent, caniculă și disconfort termic accentuat, în perioada 25–26 iunie.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), în ambele zile sunt în vigoare avertizări meteorologice emise de ANM, cu impact asupra întregii țări.
Vineri, pe 26 iunie, va intra în vigoare și o avertizare de cod portocaliu, în județele vizate temperaturile urmând să atingă 33–37 de grade Celsius, cu valori maxime înregistrate în special în Câmpia de Vest.
Recomandările autorităților
IGSU transmite populației o serie de măsuri de protecție în contextul temperaturilor ridicate:
- consumarea regulată a apei, chiar și în absența senzației de sete;
- evitarea expunerii la soare și a deplasărilor în orele de vârf;
- purtarea de haine lejere, deschise la culoare;
- menținerea în spații răcoroase sau umbrite, pe cât posibil;
- evitarea efortului fizic intens în aer liber;
- verificarea stării persoanelor vulnerabile, precum copii, vârstnici sau vecini;
- evitarea lăsării copiilor sau animalelor în autoturisme, chiar și pentru perioade scurte, din cauza riscului de supraîncălzire rapidă a interiorului.
Cod galben de căldură
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat, valabilă joi, 25 iunie, în intervalul orar 12:00 – 21:00.
Potrivit ANM, vremea va deveni deosebit de caldă în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și în sudul și estul Moldovei.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade Celsius, cele mai ridicate valori urmând să fie înregistrate în vestul și nord-vestul țării. Izolat, în aceste regiuni, se va instala canicula.
Disconfortul termic va fi accentuat mai ales în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
Vremea în București
În Capitală, vremea va fi în continuare călduroasă, disconfortul termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități.
Cerul va fi variabil, cu unele înnorări după-amiaza, iar vântul va sufla slab și moderat.
Temperatura maximă va fi de 31...33 de grade, iar cea minimă de 18...20 de grade.