VIDEO „Aurora“ lui Puiu, pe placul francofonilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cel mai recent film al regizorului Cristi Puiu va închide Festivalul Filmului Francofon, deşi nu are niciun cuvânt în franceză. Festivalul va începe vineri, la Sala „Elvira Popescu“, iar timp de şase zile va prezenta pelicule produse în Vietnam, Canada, Elveţia, Ciad, Belgia, Egipt, vorbite în franceză ori arabă.

Cel mai aşteptat eveniment al Lunii Francofoniei, care se desfăşoară în martie în Bucureşti şi alte trei mari centre universare din România - Iaşi, Timişoara şi Cluj-Napoca , este Festivalul Filmului Francofon, care va avea loc şi în acest an la Sala Elvire Popesco a Institutului Francez, între 25 şi 30 martie. Deschiderea va avea loc vineri, 25 martie, la ora 20.30, cu filmul „După-amieze cu Margueritte" / „La Tête en friche", o comedie à la française producţie 2010, în regia veteranului Jean Becker, cu Gérard Depardieu şi Gisèle Casadesus în rolurile principale.

Vor urma pelicule produse în ultimii ani în ţări precum Vietnam, Canada, Elveţia, Ciad, Belgia, Egipt, cu toatele vorbite în franceză ori arabă. Insolită este prezenţa în festival a celei mai recente pelicule a lui Cristi Puiu, „Aurora", deşi în film nu se vorbeşte nicio boabă de franceză. Cele trei ore ale filmului lui Puiu vor fi proiectate în închiderea festivalului, miercuri, 30 martie, de la ora 19.00, într- o versiune subtitrată în franceză. Filmul „La Tête en friche", care va beneficia de o singură proiecţie, cea din deschiderea manifestării, îi aduce alături pe doi „monştri sacri" ai cinemaului francez: Gérard Depardieu şi Gisèle Casadesus.

Germain, de 45 de ani, aproape analfabet, îşi duce viaţa măruntă cu prietenii de la bar, cu prietena Annette, în parcul în care merge ca să numere porumbeii şi grădina de zarzavaturi din spatele rulotei în care trăieşte. Într-o zi, în parc, o întâlneşte pe Margueritte, o doamnă în vârstă care a călătorit peste tot în lume şi care şi-a petrecut viaţa citind. Între Germain şi Margueritte iau naştere o relaţie tandră, o iubire „părintească" şi un adevărat schimb. După cum se ştie, „Aurora" este filmul prin care Cristi Puiu încearcă să pătrundă în mintea unui criminal şi să mai şi iasă de-acolo şi să ne spună cum a fost. Timp de trei ore, personajul său, Viorel, comite mai multe crime, aparent inexplicabile, pentru a se preda în final poliţiei şi a încerca o explicaţie mai absurdă decât tot ceea ce o precedase. Regizorul-actor introduce, în prima parte a filmului, o scenă de nuditate absolută, pentru a se „despuia" în întregime în faţa celui căruia îşi spune povestea. Obsesia maniacală a lui Viorel a fost pusă în analogie chiar de autor cu propria sa „nebunie" pentru propriul cinema.

Mai multe pentru tine:
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Droguri sub formă de jeleu, distribuite copiilor și elevilor din școli? Cătălin Țone, fost șef al Serviciului Antidrog din Poliția Capitalei: „Acestea sunt jeleurile viu colorate cu care ne sunt dr@gați copiii”
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte