Românii care merg în vacanţă în Grecia sau Bulgaria stau la întoarcere 14 zile în izolare. Când s-ar putea ridica restricţia

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Românii care pleacă în vacanţă în Grecia sau în Bulgaria trebuie să stea în izolare 14 zile, la revenirea în ţară. Măsura ar putea fi ridicată de la 15 iunie, anunţă ministrul Economiei, Virgil Popescu - transmite Digi24.

„Românii pot merge în Grecia şi Bulgaria, doar că la întoarcere regula spune că trebuie să intre într-o izolare de 14 zile. Eu cred că până în 15 iunie, când se deschide sezonul estival din Grecia şi Bulgaria, lucrurile astea se vor reglementa şi anumite ţări pot fi exceptate de la acest lucru pe bază de  acorduri bilaterale. (...) Grecia a anunţat data de 15 iunie, nici Bulgaria nu a deschis încă de la 1 iunie”, a declarat Virgil Popescu, la B1TV, citat de Digi24.

Ministrul speră că românii vor alege turismul intern pentru că „se consideră în siguranţă în România”.

„E dreptul turiştilor să meargă în vacanţă unde îşi doresc, eu ca ministru al Turismului îmi doresc cât mai mulţi turişti români şi străini în România. Şi cred că mai mulţi români o să prefere turismul intern. Se consideră mai în siguranţă în România”, a spus Popescu.

Mai mult de 100 de hoteluri din staţiunile de la Marea Neagră, reprezentând un sfert din capacitatea de cazare a litoralului, s-au deschis sau urmează să se deschidă şi aşteaptă turiştii începând cu 1 iunie, când se vor deschide şi terasele. În prima săptămână din iunie sunt aşteptaţi pe litoralul românesc în jur de 10.000 de turişti români.

Premierul Bulgariei a anunţat că de la 1 iunie va fi ridicată carantina pentru cetăţenii care vin din Grecia şi Serbia, în urma unui acord cu statele respective. Şi România a fost invitată să se alăture, dar autorităţile de la Bucureşti nu au făcut încă niciun angajament. 

Bulgaria, Grecia şi Serbia ar urma să creeze o bulă turistică şi să renunţe la carantina de 14 zile pentru cetăţenii celor 3 ţări.

Conform Institutului Naţional de Sănătate Publică, toate persoanele care sosesc dintr-o călătorie internaţională trebuie să stea în izolare la domiciliu pentru 14 zile.

Mai multe pentru tine:
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
UE presează guvernele să sprijine Ucraina: ori sunteți de acord cu utilizarea activelor rusești, ori scoateți bani din buzunare
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Sorana Cîrstea, pe cai mari în China. Sportiva este în „optimi” la turneul de la Hong Kong
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”