Chitaristul Joe Perry a fost dus de urgenţă la spital, după ce i s-a facut rău pe scenă

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Chitaristul Joe Perry (65 de ani), cofondator al trupei Aerosmith şi membru al supergrupului The Hollywood Vampires, a fost dus de urgenţă la spital, duminică seară, după ce i s-a facut rău pe scena Coney Island Amphitheater, New York, unde susţinea un concert.

Potrivit site-ului alternativenation.net, citat de News.ro, Joe Perry a fost transferat în stare stabilă la Columbia Presbyterian Trauma Hospital, însă motivele stării sale nu sunt cunoscute.

Aparent, Joe Perry a avut o criză cardiacă, în jurul orei locale 21:30, când s-a aplecat asupra chitarei sale şi a căzut inconştient.

„A fost nevoit să se aşeze pe podiumul de tobe, apoi a mers în spatele unui paravan şi a leşinat“, a scris unul dintre cei prezenţi la concertul The Hollywood Vampires pe contul său de Instagram, adăugând că poliţia şi medicii l-au luat repede. 

The Hollywood Vampires a continuat show-ul, în timp ce chitaristul a fost dus la spital.

Pe paginile de Instagram şi Facebook ale supergrupului american, din care fac parte Alice Cooper, Johnny Depp, Robert DeLeo (Stone Temple Pilots), Matt Sorum (Guns N’ Roses şi Velvet Revolver), Tommy Henriksen (Alice Cooper Band) şi compozitorul şi multi-instrumentistul Bruce Witkin, a fost publicat mesajul: „Starea lui Joe Perry este stabilă şi el se odihneşte. Fraţii lui vampiri şi fanii îi doresc o recuperare rapidă”.

Şi Slash, colaborator al The Hollywood Vampires şi apropiat al muzicianului, a publicat pe reţelele de socializare un mesaj de încurajare pentru Joe Perry.

Joe Perry este membru al grupurilor Aerosmith şi The Hollywood Vampires, de la înfiinţarea acestora, din 1970, respectiv 2015.

În urmă cu o săptămână, el a declarat pentru revista Rolling Stone că nu se poate gândi la un turneu de adio cu Aerosmith şi că o nouă eră se arată la orizont.

În prezent, el se află în turneu cu The Hollywood Vampires, iar în toamna acestui an Aerosmith are programată o serie de concerte. 

Joe Perry a concertat la Bucureşti, în 2010, alături de Aerosmith, şi în 2016, împreună cu The Hollywood Vampires. 

Mai multe pentru tine:
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
De ce a plecat, de fapt, Theo Rose de la Vocea României: „Anul ăsta, show-ul se oprește pentru mine”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Prințul Louis a captivat din nou audiența. Mezinul regal a jubilat în fața cadourilor imense primite, spre deliciul celor aflați la Sandrigham