Surse: Fostul avocat al poporului, Gheorghe Iancu, s-a autopropus pentru funcţia de judecător CCR din partea PSD. Ce şanse are acesta

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul Avocat al Poporului Gheorghe Iancu s-a autopropus din partea PSD pentru funcţia de judecător al Curţii Constituţionale, în locul lui Ştefan Minea, al cărui mandat expiră pe 15 iunie.

UPDATE: Surse politice au afirmat pentru Adevărul că Gheorghe Iancu s-a propus singur pentru funcţia de judecător CCR şi că acesta nu are foarte multe şanse să fie ales, întrucât nu se bucură de susţinerea tuturor social-democraţilor.

La această oră, PSD şi ALDE continuă negocierile privind cele două propuneri. Un nume vehiculat intens în PSD este Cristian Deliorga, judecător la Curtea de apel Constanţa, unul dintre apropiaţii Adinei Florea, procurorul în cadrul Secţiei speciale care o anchetează pe Laura Codruţa Kovesi, mai susţin sursele citate.

 

Ştirea Iniţială:

Gheorghe Iancu a fost propus de PSD să preia funcţia de judecător CCR din partea Camerei Deputaţilor, susţin surse politice citate de G4Media.

Conform CV-ului acestuia, Iancu a fost secretar general al Curţii Constituţionale între 1995 şi 2000, după care a fost consilier de conturi la Curtea de Conturi a României timp de un an. În 2011, Iancu era numit în funcţia de Avocat al Poporului, fiind demis un an mai târziu.

În urmă cu două săptămâni vicepreşedintele Camerei Deputaţilor Florin Iordache anunţa că PSD va face două nominalizări, până pe 7 mai, pentru postul de judecător CCR. O propunere este făcută de Senat, în timp ce a doua de Camera Deputaţilor.


„Până în 7 mai, PSD va avea două nominalizări – şi la Cameră şi la Senat – pentru funcţia de judecător la CCR”, a declarat Iordache la Realitatea TV.

Mandatul magistratului Ştefan Minea de la Curtea Constituţională expiră pe 15 iunie, acesta fiind numit în funcţie în 2010. În aceeaşi situaţie se află şi judecătoarea Simona-Maya Teodoroiu, al cărui mandat expiră tot pe 15 iunie, fiind aleasă în funcţie pe 2015 de plenul Senatului, în locul lui Toni Greblă.

PNL şi USR au prezentat luni propunerile pentru funcţiile de judecători ai CCR. Dacă liberalii vin cu două propuneri din interiorul formaţiunii, USR a mers pe varianta a doi jurişti care nu sunt membri de partid.

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat azi decretul prin care o propune pe Simina Tănăsescu pentru funcţia de judecător al CCR. „Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat luni, 6 mai, decretul privind numirea în funcţia de judecător la Curtea Constituţională a doamnei Elena-Simina Tănăsescu pentru un mandat de 9 ani, începând cu data de 9 iunie 2019“, se anunţă într-un comunicat al Administraţiei Prezidenţiale.

Vezi şi: Opoziţia a prezentat propunerile pentru funcţiile de judecători CCR. Liberalii vin cu membri de partid în timp ce USR desemnează independenţi

Klaus Iohannis a numit-o Simina Tănăsescu judecător la CCR. Cui îi ia locul fosta consilieră a preşedintelui

Mai multe pentru tine:
Privilegiu, nu obligație. Cum se construiește relația copiilor cu bunicii. „Un adolescent care-ți apasă butoanele îți face o favoare”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Consilierul lui Bolojan, despre demisia premierului: „Dacă nu va avea susținere, va pleca”
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”