Sebastian Burduja, vizitat de un important oficial francez: „Ne-a oferit multe sfaturi bune”

0
Publicat:

 Candidatul PNL la Primăria Capitalei, Sebastian Burduja, a transmis marți, 4 iunie, printr-o postare publicată pe Facebook că a primit „sfaturi bune referitoare la modul în care putem aborda problemele și la București” de la oficialul francez Chiara Corazza.

Sebastian Burduja a fost vizitat de Chiara Corazza. Foto Facebook/ Sebastian Burduja

Am avut onoarea de a primi astăzi vizita doamnei Chiara Corazza, numită de președintele Emmanuel Macron Reprezentantul Sectorului Privat pentru Franța în cadrul Alianței G20 EMPOWER. Doamna Corazza a fost CEO și Reprezentant Special la G7 și G20 la Forumul Femeilor pentru Economie și Societate, principala platformă mondială de promovare a vocilor și viziunii femeilor. 

Doamna Chiara Corazza are o experiență neprețuită în calitate de director general al Agenției de Investiții din Marele Paris, instituție care s-a ocupat cu atragerea de investiții în Regiunea Paris.  

Totodată, în calitate de director al Afacerilor Internaționale din Marele Paris, ea a creat zona Metropolitană a Marelui Paris și a implementat proiecte de cooperare între Capitala Franței și alte 20 de capitale la nivel mondial. 

Un om cu o experiență imensă în ceea ce privește administrația locală, dezvoltarea metropolitană și atragerea de investiții străine, doamna Corazza ne-a oferit multe sfaturi bune referitoare la modul în care putem aborda problemele și la București. 

Este esențial ca Bucureștiul să devină un oraș deschis investițiilor, iar administrația locală bucureșteană trebuie să facă cunoscut potențialul imens pe care Capitala României îl are. Diplomația inter-administrativă, prezența la târguri și evenimente de profil, precum și contactele cu mediul economic extern trebuie să devină piloni de bază ai acțiunii viitoarei administrații a Bucureștiului”, se arată în postarea făcută de Sebastian Burduja.

Cine este Chiara Corazza

Înainte de stabilirea sa în Franța, între 1980 și 1984, Chiara Corazza a fost jurnalistă la Il Globo din Roma. Și-a început cariera la vârsta de 17 ani, predând limba germană la Liceul Francez din Roma și scriind pentru Daily American, conform Arab International Women’s Forum. 

Din anul 1985 până în 1999, Chiara Corazza a inițiat și a pus în aplicare politica de afaceri internaționale, specializându-se în afaceri guvernamentale, management urban și educație.  

Din anul 2010, aceasta face parte din Consiliul de Administrație al AIWF (Forumul Internațional al Femeilor Arabe).  

Mai multe pentru tine:
Horoscop 9–15 februarie 2026: previziuni pentru carieră, bani, sănătate și dragoste. Ce zodii sunt sfătuite să acționeze cu mare atenție
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Prințul William și Prințesa Kate rup tăcerea în scandalul Epstein cu o declarație oficială. În sfârșit, iau poziție
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică