Dinamo - Nantes 26-27: înfrângere tipic românească. Cum a dat campioana cu piciorul unei victorii fabuloase

0

„Câinii“ au înfruntat cea mai puternică echipă din grupă într-o atmosferă superbă, demnă de Liga Campionilor. Iar când francezii păreau că vor suferi prima înfrângere din acest sezon tocmai la Bucureşti, totul s-a năruit.

După o victorie, două remize şi un eşec în primele patru meciuri din grupele Ligii Campionilor, elevii lui Eliodor Voica erau conştienţi că trebuie să învingă Nantes acasă pentru a păstra şanse reale de calificare în 16-imi.

Iar Dinamo a început partida excelent, cu Allahkaram Estekei în zi mare în atac şi cu Alireza Mousavi de netrecut în apărare. Mai mult, portarul Ştefan Grigoraş, intrat pe parcurs, în locul titularului Ionuţ Irimuş, a făcut un meci foarte bun şi, drept urmare, Dinamo a condus cu 15-11 la pauză.

Din păcate, în partea a doua, s-a văzut diferenţa adevărată care există între Dinamo şi Nantes. „Câinii“ au avut un start execrabil, făcând greşeli în momentele cheie ale meciului şi „reuşind“ performanţa de a lua două goluri în superioritate numerică. Francezii au crescut pe măsura trecerii minutelor şi, mai întâi, au egalat, iar apoi au condus mai mereu la un gol. Dinamo a jucat cu disperare în ultimele minute, iar la ultima fază, antrenorul Eliodor Voica a scos şi portarul pentru a forţa egalarea. Degeaba însă! Dinamo a ratat ultimul atac şi a cedat cu 26-27.

Au marcat pentru Dinamo: Capotă 1, S. Esteki 2, Asoltanei 6, Câmpan 1, Şania 1, Savenco 2, Ragot 1, Şandru 5, A. Esteki 4, Mocanu 1, Vrankovici 1, Mousavi 1 Antrenori: Eliodor Voica şi Sebastian Bota

6. Holstebro 1p

*primele două clasate din grupele C şi D – formate din echipe mai slab cotate - vor juca în sistem play-off, învingătoarele urmând să ajungă în 16-imi.

Rezultatele lui Dinamo de până acum
TTH Holstebro – Dinamo 32-32, Dinamo – Motor Zaporozhye 35-31, Dinamo – Beşitkaş 26-26, ABC/UMinho - Dinamo 34-32, Dinamo - Nantes 26-27