A fost sau nu „furt“: cele patru momente constroversate în Barcelona - PSG. Mascherano, reacţie diabolică la final

0

Barcelona a reuşit un meci fenomenal, însă, ca orice echipă mare, a beneficiat şi de o susţinere a arbitrului pe parcursul celor 90 de minute în returul cu PSG.

Neamţul de origine turcă, Deniz Aytekin (38 de ani), le-a dat două lovituri de la 11 metri gazdelor, rămânând impasibil la alte două faze în care ar fi putut arăta spre punctul cu var pentru parizieni.

Dintre cele două penalty-uri date Barcelonei, prima a fost cea controversată. De partea cealaltă, Mascherano a comis un henţ în careu, în minutul 11, pentru ca, în minutul 85, la 3-1, să-l jeneze în careu pe Di Maria, scăpat singur cu portarul.

La finalul meciului, fundaşul catalanilor a lăsat de înţeles că intervenţia sa în duelul cu Di Maria putea fi taxată cu penalty: „A fost o fază la limită (râde) Sincer, l-am atins. Nu sunt multe de spus“.