Doamnă Dăncilă, nu mai încercaţi să ne prostiţi! Cea mai bună dovadă de prostie este să-i crezi proşti pe ceilalţi!

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Doamna premier Dăncilă a atins o culme a nesimţirii. Ne sfidează şi ne minte în faţă. Declară că nu este dânsa vinovată de anularea vizitei în România a regelui Iordaniei, după ce comunicatul Palatul Regal al Iordaniei exact asta spunea. Cum să mai luăm de bune declaraţiile domniei sale, indiferent în ce domeniu, dacă minte cu atâta neruşinare?

Iată evenimentele

Regele Abdulah al II-lea al Iordaniei urma să înceapă luni o vizită în România. În cadrul vizitei, Regele Abdullah al II-lea avea programate întâlniri cu preşedintele român, Klaus Iohannis, şi cu liderii Parlamentului. El urma, de asemenea, să participe la Reuniunile Aqaba, care fuseseră programate a fi găzduite de România în parteneriat cu Iordania. Guvernele iordanian şi român urmau să semneze un acord, două memorandumuri de înţelegere şi un program de cooperare, fiind programat în acelaşi timp şi un Forum de Afaceri Iordaniano-Roman, cu participarea reprezentanţilor din sectorul privat din cele două ţări.

Palatul Regal al Iordaniei spune clar într-un comunicat:

„Regele Abdullah al II-lea a decis să anuleze o vizită prevăzută pentru luni în România în semn de solidaritate faţă de Al-Quds (denumirea în arabă pentru Ierusalim – n.n.).“

Mai clar de atâta, ce mai vrea să ştie doamna Dăncilă?

Povestea nu se opreşte aici. Aflată marţi seara la un post de telviziune, doamna Dăncilă declara:

Nu e vina mea că regele Iordaniei nu a mai venit. Preşedintele trebuia să-l sune pe Regele Iordaniei şi să îi spună că nu este de acord cu acest lucru, pentru că regele este omologul său nu al prim-ministrului. Percepţia că vom avea relaţii proaste cu statele arabe este o percepţie pe care vor să o inducă unii/“

Adică preşedintele Iohannis trebuia să-l sune pe regale Iordaniei şi să-i spună: n-o luaţi în seamă pe femeia asta, că nu ştie ce vorbeşte. Sau ce să-i spună, fiind vorba, totuşi, de premierul României?

Mai spune premierul Dăncilă că relaţiile proaste cu lumea arabă este o percepţie pe care vor s-o inducă unii. Dar anularea vizitei în Maroc a preşedintelui Senatului, dl Tariceanu, este tot o percepţie? Potrivit G4Media.ro, partea marocană ar fi transmis prin canale diplomatice că nu este disponibilă pentru întâlniri şi că motivul real ar fi anunţul premierului Dăncilă privind mutarea ambasadei.

Dar declaraţia ambasadorului Palestinei în România, tot percepţie este?

Problema este sensibilă pentru palestinieni, arabi, musulmani, iar doamna Dăncilă încearcă să joace un joc pe care nu îl poate juca. Este vorba despre campania electorală din Israel, iar ea vrea să îl susţină pe Netanyahu, dar nu aceasta e calea pentru a face acest lucru", a declarat Fuad Kokaly, ambasadorul Palestinei, pentru Realitatea TV.

Iată şi declaraţia venită de la UE

„Nu pot să spun decât că poziţia Uniunii Europene rămâne neschimbată. Da, am văzut şi ce a spus premierul am văzut şi reacţia preşedintelui şi aşadar să lăsăm lucrurile aşa", a declarat Maja Kocijancic, purtător de cuvânt al Comisiei Europene. 

Rareş Bogdan anunţă ca ministrul francez de Externe a anulat, marţi, o intrevedere pe care o avea programată cu ministrul de Externe al României, Teodor Meleşcanu. Cauza o reprezinta tot declaratiile iresponsabile ale premierului Dăncilă privind mutarea ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim. Tot percepţie şi asta?

Preşedintele Iohannis evaluează şi dânsul situaţia create după declaraţia premierului Dăncilă:

Regele Iordaniei s-a simţit personal jignit de abordarea doamnei prim-ministru la acel congres din America şi a contramandat vizita. Este o reală problemă pentru România. Cred că vă daţi seama. România a construit o relaţie de încredere cu lumea arabă şi aceasta este una dintre puţinele constante, a fost cel puţin până ieri, din politica externă a României, unde ca stat am avut o atitudine fermă, corectă faţă de parteneri, acum doamna a reuşit să o pună pe butuci şi pe asta.“

Iar concluzia doamnei Dăncilă, după toate aceste întâmplări, ne arată că nu pricepe nimic din ce i se întâmplă, şi de fapt se întâmplă României:

Toate aceste întâlniri, toate aceste discuţii (de la Washington) au repus România pe harta mondială şi spun acest lucru într-un context pozitiv. SUA sunt partenerul strategic care asigură securitatea României“. „România trebuie să aibă un punct de vedere pentru a fi respectată. A avea un punct de vedere nu înseamnă a te poziţiona împotriva altcuiva“. Asta este tot ce a înţeles premierul Dăncilă, protejata lui Dragnea, fosta profesoară de lucru manual la Videle.

Trist e altceva. O ţară întreagă se face de râs împreună cu premierul său. Pentru că întreaga lume se întreabă: dacă e total în afara jocului politic, de ce o menţineţi premier? Iar noi raspundem: pentru că aşa vrea Dragnea! Chiar că merităm să ne facem de râsul întregii lumi!

Opinii

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite