Zimbru a câştigat Cupa Moldovei la fotbal

0
FC Zimbru a câştigat cupa pentru a şase oară

Zimbru Chişinău este noua deţinătoare a Cupei Moldovei. În finala disputată la Chişinău, elevii antrenaţi de Oleg Kubarev au dispus de marea rivală, Sheriff, cu 3-1, scrie IPN.

Tiraspolenii au evoluat mai mult de o oră în zece oameni, după eliminarea lui Luvannor. Atacantul Naţionalei Moldovei a văzut cartonaşul roşu după ce l-a lovit cu cotul pe Dedov, la un duel aerian. Zimbru a profitat de superioritatea numerică şi a deschis scorul, în minutul 50, prin tânărul Dan Spătaru. Peste 9 minute, Sheriff a egalat, când a punctat brazilianul Juninho Potiguar. În minutul 66, Stanojevic şi-a dat un autogol, iar Erhan a stabilit scorul final de 3-1 în minutul 78.

„Aşa finală nu am mai avut. Stadionul plin, multă luptă, meci interesant. Suporterii şi jucătorii mi-au adus o fericire de nedescris”, a declarat, după meci, antrenorul Zimbrului, Oleg Kubarev, care în 2011 a câştigat şi Cupa Belarusului, relatează IPN.

„Sezonul nu este satisfăcător. Am avut ca obiectiv atât câştigarea campionatului, cât şi a Cupei Moldovei”, a spus antrenorul Sheriffului, Veaceslav Rusnac.

Zimbru a câştigat pentru a 6-a oară Cupa Moldovei. Zimbru şi Sheriff se vor întâlni şi în primul meci al sezonului viitor. Cele două rivale se vor bate la Tiraspol pentru Supercupa Moldovei.

Zimbru a evoluat în următoarea componenţă: Denis Rusu, Iulian Erhan, Constantin Bogdan, Alexandru Vremea, Alexandru Dedov, Ademar Xavier (Radu Gînsari 62), Dmitri Klimovici, Kiril Pavliucek, Jean-Marie Amani (Serghei Ţîganov 53), Anatol Cheptine (Radu Gînsari 81), Dan Spătaru (Fernando Quintela 72).

Sheriff: Serghei Juric, Juan Alvarado, Valentin Furdui, Marcel Metoua, Vadim Paireli (Veacesla Lisa 90), Mendes De Fiori (Ricardo Cavalcante 57), Ernandes Luz Dias, Miral Samardzic (Benjamin Balima 78), Mustada Isa (Jarlesson Inacio 52), Marko Stanojevic, Luvanor Henrique.