Anchetă a poliţiei după ce doi soţi nu au mai ajuns la botezul propriului copil. Tatăl consumase cannabis
0
Doi soţi din judeţul Vaslui nu au mai ajuns la petrecerea de botez a propriului copil după ce au fost găsiţi în stare de inconştienţă în locuinţă de naşul copilului. Cei doi părinţi au fost transportaţi la spital, tatăl fiind în stare gravă.
Iniţial, cadrele medicale de la Ambulanţă au crezut că se confruntă cu un caz de intoxicaţie cu monoxid de carbon. Cei doi soţi, femeia de 34 de ani şi bărbatul de 27 de ani, participase cu o seară înainte la încreştinarea copilului, iar în ziua în care au fost găsiţi urmau să participe la petrecerea de botez. Copilul a rămas peste noapte la bunici, în municipiul Bârlad. Rudele s-au îngrijorat în momentul în care au constatat că nici unul dintre cei doi soţi nu răspunde la telefon. Naşul copilului s-a deplasat la locuinţa acestora, moment în care i-a descoperit căzuţi în casă, ambii în stare de inconştienţă.
Transportaţi la Spitalul Municipal de Urgenţă Elena Beldiman Bârlad, cei doi pacienţi au fost supuşi mai multor investigaţii. În urma probelor de laborator medicii au constatat că tatăl consumase cannabis.
„Amândoi pacientii au fost adusi pe 1 martie, în jurul orelor 15.30-16.00, confuzi şi cu o stare generalã influenţată. După investigatia Computer Tomograf, s-au exclus cauzele neurologice. În cazul bãrbatului de 27 de ani, s-a relevat creşterea parametrilor de insuficienţă renală, respectiv ureea si creatinina, iar în urma examenului toxicologic, au iesit pozitive testele pentru cannabis şi barbiturice. În aceste conditii, în dimineata zile de 2 martie, pacientul a fost directionat către Clinica de Toxicologie a Spitalului <<Sfântul Spiridon>> Iasi, unde, din cauza agravării insuficienţei renale, a fost transferat ţi internat la Clinica de Nefrologie a Spitalului Clinic „Dr. C. I. Parhon” Iaşi. Aparent, pacientul a fost gãsit căzut în casă, aşa că prezenta şi un traumatism cranio-cerebral minor. Nu stim exact ce s-a întâmplat, pentru că, din cauza confuziei, a fost greu de discutat cu el. E posibil să fi fost intoxicat şi cu monoxid de carbon, dar nu putem fi siguri. Soţia prezenta o cefalee importantă şi dureri musculare, fiind internată la Medicină Internă pentru supraveghere. În cazul ei testul toxicologic a ieşit negativ”, a precizat medicul Angelica Gramaticu, purtătorul de cuvânt al spitalului din Bârlad.
Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Vaslui au precizat că în cauză a fost declanşată o anchetă, cercetările fiind efectuate de poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organiate, având în vedere că probele biologice au indicat că bărbatul a consumat substanţe interise.