Fostul primar de Caracal, Gheorghe Anghel: din lac, în puţ. El ar putea ajunge după gratii înainte de finalul procesului
0
Decizia Curţii Constituţionale privind declararea ca neconstituţională a măsurii controlului judiciar îi loveşte în plex pe inculpaţii aflaţi în această postură juridică. Dacă decizia CCR nu va fi lămurită, atunci inculpaţii în cauză s-ar putea afla într-una din următoarele situaţii: cercetare în stare de arest preventiv sau arest la domiciliu. Printre “vedetele” de la Olt ce pot fi afectate se află fostul edil de Caracal, Gheorghe Anghel.
Curtea Constituţională şi-a adus aminte să reglementeze abia zilele trecute o stare de fapt cuprinsă în noul Cod de Procedură Penală (CPP), intrat în vigoare tocmai de la începutul acestui an. Mai exact, judecătorii CCR au decis, joi – 4 decembrie, că măsura preventivă a controlului judiciar asupra inculpatului, dar şi controlul judiciar pe cauţiune, sunt neconstituţionale deoarece ar încălca drepturi şi libertăţi fundamentale ale omului.
Astfel, la nouă luni de la intrarea în vigoare a noului CPP, nu mai puţin de şapte articole au fost declarate în neconcordanţă cu Constituţia României. Decizia magistraţilor constituţionali a fost luată după ce instituţia a fost sesizată de către instanţa secţiei penale a Judecătoriei Satu-Mare. Cu alte cuvinte, în urma deliberărilor, CCR a stabilit că măsura preventivă a controlului judiciar este neconstituţională deoarece nu are o durată limitată de timp. Concret, spun judecătorii constituţionali, fiind impusă pe termen nelimitat, măsura „încalcă art. 53 din Constituţie referitor la restrângerea exerciţiului unor drepturi sau al unor libertăţi fundamentale“, au explicat judecătorii Curţii Constituţionale.
În judeţul Olt nu este semnificativă cifra inculpaţilor cercetaţi sau judecaţi sub control judiciar la acest moment. Odată cu declararea ca neconstituţională a acestei măsuri, prima impresia ce a răzbătut a fost că inculpaţii în cauză ar scăpa de orice măsură de supraveghere şi ar putea părăsi ţara sau localitatea, aspecte interzise până acum. După ce s-au mai lămurit, specialiştii în Drept au ajuns la concluzia că, lăsată nelămurită de către Parlament prin noi dispoziţii, noua dispoziţie a CCR ar putea lăsa inculpaţilor aflaţi în această ipostază doar două soluţii: cercetarea în stare de arest preventiv sau arest la domiciliu.
“Este o situaţie ciudată, ca să-i spun aşa, ce a decis CCR zilele acestea privind măsura controlului judiciar. Ea va deveni aplicabilă imediat după ce va fi publicată în Monitorul Oficial, dar acum nici noi nu ştim ce va fi, trebuie văzută şi motivarea judecătorilor pentru ca să vedem motivul pentru care aceştia o consideră neconstituţională. În funcţie de această motivare urmează ca Parlamentul să modifice această dispoziţie ca să ştim exact ce să facem. Motivarea judecătorilor CCR este însă esenţială. Dispărând controlul judiciar, singurele măsuri preventive rămân arestul preventiv şi arestul la domiciliu, care sunt mai severe, mai restrictive decât controlul judiciar”, a declarat Gheorghe Constantinescu, prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt.
Gheorghe Anghel, în pericol să ajungă iar după gratii
În judeţul Olt, numărul inculpaţilor cercetaţi sau judecaţi sub control judiciar nu este mare, dar, printre cei aflaţi în această ipostază, se distinge de departe fostul primar al oraşului Caracal, Gheorghe Anghel. Unul dintre cei mai longevivi primari din ţară (a condus oraşul Caracal în perioada 1984-1989 şi 1996-2012), Anghel figurează ca inculpat în două dosare grele aflate pe rolul Tribunalului Olt. Dacă, într-unul dintre aceste dosare, el este acuzat de DIICOT Craiova de corupţie în conexiune cu finanţarea echipei locale de fotbal FC Caracal pe timpul cât el era primar, în celălalt dosar, Anghel este cercetat sub control judiciar tot pentru fapte de corupţie după ce, iniţial, a stat chiar după gratii o perioadă.
Iniţiatorul acestui dosar este tot DIICOT Craiova, care îl acuză pe Gheorghe Anghel, alături de alte 13 persoane (majoritatea foşti angajaţi ai Primăriei Caracal, n.r.) de constituire a unui grup infracţional organizat, aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup, înşelăciune, fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi uz de fals, delapidare şi abuz în serviciu contra intereselor publice în formă calificată. Prejudiciul creat în urma maşinaţiunilor derulate de suspecţi, consideră autorităţile, s-ar ridica la 5.200.000 lei. Toţi inculpaţii din acest dosar sunt cercetaţi sub control judiciar.
Ce înseamnă controlul judiciar
Măsura controlului judiciar poate fi luată de procuror sau judecătorul de cameră preliminară faţă de un inculpat, fiind o măsură preventivă mai blândă ca arestul preventiv sau arestul la domiciliu. Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpatul trebuie să respecte mai multe obligaţii: să se prezinte la Poliţie sau instanţă periodic ori de câte ori este chemat, să anunţe schimbarea domiciliului, să nu părăsească o anumită limită teritorială, fixată de organul judiciar, decât cu încuviinţarea prealabilă a acestuia, să nu se întâlnească sau să comunice cu anumite persoane. Codul de Procedură Penală prevede că încălcarea acestora poate atrage schimbarea măsurii cu arestul la domiciliu sau arestul preventiv.
Articolele din Noul Codul de Procedură Penală declarate neconstituţionale referitoare la măsura preventivă a controlului judiciar şi controlului judiciar pe cauţiune îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale. În intervalul menţionat, aceste dispoziţii sunt suspendate de drept. Tot în acest termen, puterea Legislativă poate pune articolele declarate neconstituţionale în acord cu prevederile Constituţiei.
Mai puteţi citi:
FOTO Gheorghe Anghel, fostul primar de Caracal, săltat de procurorii DIICOT
FOTO-VIDEO Fostul primar de Caracal, Gheorghe Anghel, ridicat de DIICOT într-un nou dosar penal