VIDEO-FOTO Cei mai frumoși berbeci s-au licitat la Săliște
0
3.700 de lei a fost cel mai mare preț oferit pentru un berbec, în cadrul unei licitații desfășurate în localitatea sibiană Săliște.
Cerul înnorat și cei câțiva stropi de ploaie nu i-au descurajat pe oierii veniți din mai multe județe ale țării la cea de-a doua ediție a bursei de berbeci organizate în localitatea Săliște, județul Sibiu.
Dacă anul trecut ciobanii au fost timizi și n-au cumpărat mai deloc în timpul licitației, preferând să negocieze după, direct la boxe, anul acesta negocierile au mers strună direct ”în ring”. Cumpărătorii au fost mulțumiți de marfa de calitate dar și de prețurile coborâte de seceta din acest an.
”Am cumpărat un berbec din rasa țigaie, m-a costat 1.300 de lei, anul trecut aș fi dat pe el peste 1.500 de lei. E o rasă bună, vrem să facem o corcitură cu rasa țurcană. Prețurile sunt mai scăzute un pic acum, fiindcă e secetă, iar berbecul merită toți banii”, a spus Viorel Jeleriu, unul dintre cumpărători.
Ionică Nechifor a venit tocmai din Botoșani la licitația de la Sibiu, și nu a plecat acasă cu mâna goală. ”Am venit din Moldova să duc rasa de carne și acolo, avem destui fermieri care sunt interesați să metiseze, să facă hibride, din rasa caracul cu cap negru german, avem experiența că am mai făcut lucrul acesta în anul trecut și așa că dorim să ducem acolo rasele de carne pentru o valoare mai mare a producției și a cantității și calității carcaselor.
Pentru mine personal am cumpărat oaia friză, și pentru doritorii din asociație din Botoșani am cumpărat berbecii din capul negru german care sunt specifici raselor de carne.
Sunt extraordinare astfel de burse, numai așa putem să ne valorificăm produsele noastre. Este, dacă vreți, o șansă a noastră, a crescătorilor de oi, să nu mai ajungem în Germania, Austria, ci venim în Sibiu și îi luăm de aici”, a spus Ionică Nechifor.
Berbecul Mitică a fost vedeta licitației
Și mai mulțumiți au fost însă crescătorii de oi, care au făcut afaceri bune la licitația de la Săliște. Nicolae Mitrea, spre exemplu, a făcut vânzare de aproape 2.000 de euro. ”Am vândul două oi de friză, la 300 de euro bucata, și cinci berbecuți de schwarzkopf la 270 de euro bucata. E bine, după seceta și problemele care au fost este mulțumitor. Am vândut 80 la sută din ce am adus la licitație, surprinzător, mai bine ca anul trecut, și din an în an sperăm să fie tot mai bine”, a spus ciobanul.
Cel mai câștigat a fost însă Bogdănel Dumitru, care din 5 berbeci licitați a plecat acasă cu aproape 15.000 de lei. ”A mers foarte bine, nu m-am așteptat dar își merită banii. Berbecii sunt rasă pură țurcană, bucălăi originali pe galben, de Sibiu. Sunt foarte rezistenți, la drum, la iarnă, la orice, e rasă mixtă, și de lapte și de carne”, a povestit Bogdănel Dumitru, de loc din localitatea Jina.
El și-a trecut în palmares și cel mai scump exemplar vândul la licitație, berbecul Mitică, pentru care licitația a pornit de la 2.500 de lei iar câștigătorul a scos din buzunar 3.700 de lei.
