Simboluri naziste în centrul Galaţiului

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Svastici şi lozinci antisemite au apărut pe un monument situat într-un parc din centrul Galaţiului. Desenele pot fi văzute de mai multe zile pe o placă memorială închinată celor 18 oameni

Svastici şi lozinci antisemite au apărut pe un monument situat într-un parc din centrul Galaţiului. Desenele pot fi văzute de mai multe zile pe o placă memorială închinată celor 18 oameni împuşcaţi, conform celor dăltuite în marmură, în timpul Răscoalei din 1907. Zona este frecventată îndeosebi de adolescenţi, existând posibilitatea ca, din teribilism, unul ori mai mulţi să fi făcut respectivele desene alături de o Stea a lui David destul de ştearsă sau de expresia "F... jews". Poliţia a început deja o anchetă în acest caz, şansele ca autorii desenelor să fie prinşi rămânând însă destul de mici deoarece monumentul se află într-o zonă cu vizibilitate redusă.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite