Si, totusi, nimeni nu e mai presus de lege

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

- "Dupa parerea mea, articolul 16 din Constitutie, pe care l-ati pus pe frontispiciul ziarului, ar trebui modificat: "Unii sunt mai presus de lege". Dovezi sunt destule, multe dintre ele chiar in

- "Dupa parerea mea, articolul 16 din Constitutie, pe care l-ati pus pe frontispiciul ziarului, ar trebui modificat: "Unii sunt mai presus de lege". Dovezi sunt destule, multe dintre ele chiar in paginile Adevarului. E vorba de privatizarile frauduloase, de aroganta celor ce au adunat averi fabuloase in acesti ani de tranzitie, de marea coruptie. In mai toate aceste cazuri, Justitia s-a dovedit fie ineficienta, fie complice. Semn ca legea e doar pentru noi, cei multi". (N. Golgojan, Darova, Timis) - Ironia amara din textul dvs. ma obliga la un ton serios in cele ce vreau sa va spun. Articolul 16 din Constitutie nu este singurul care suna poate deplasat in conditiile Romaniei de astazi. Atunci cand noi am decis sa ni-l asumam ca motto al Adevarului, am pornit de la convingerea ca prin articolele, anchetele, dezvaluirile noastre vom crea opinie pentru a determina respectarea legii. Celor care isi permit sa sfideze legea le reamintim mereu ca ei nu pot fi mai presus de lege, iar pe cei indrituiti sa aplice legea ii punem in fata obligatiei de a impune respectarea acestui principiu. As putea si eu sa dau exemple, tot din Adevarul, dar in sens invers. Abuzuri despre care noi am scris, iar, in ultima instanta, autorii lor au dat socoteala. Cu sau fara voie, ministri, alti inalti functionari ai statului, diversi granguri locali au fost destituiti. Escroci notorii, care credeau ca vor stapani lumea, au fost deferiti Justitiei. Nimeni nu este mai presus de lege (principiu copiat, de altfel, din Constitutia americana) nu este o constatare, ci un reper imperativ pentru toti cetatenii tarii, indiferent de pozitia publica ocupata vremelnic si de conditia lor sociala. - "Cele trei mari rele din Romania sunt coruptia, tiganii si incompetenta. Ma intreb si va intreb si pe dumneavoastra: de ce domnul Nastase nu-si ia mana de pe o serie de escroci de tipul Bivolaru? In ce-i priveste pe tiganii care strica imaginea Romaniei, acestia trebuie mai intai fortati sa munceasca. Sunt tigani care in viata lor nu au ridicat un pai. Nu e pacat ca acestia sa traiasca numai din munca altora, cersind sau furand? Nu este drept ca romanii sa munceasca, iar tiganii sa intinda mana". (P. Constantin, Rasnov, jud. Brasov) - Daca in legatura cu fenomenul coruptiei si complicitatile la nivelul puterii sunt de acord cu dvs., trebuie sa marturisesc ca nu impartasesc opinia potrivit careia tiganii ar fi o pacoste pentru Romania. Ar insemna sa acceptam ca simpla apartenenta la o etnie este incriminanta. Sa fie fortati sa munceasca? A mai fost cineva care i-a deportat in Transnistria sub acelasi pretext. Stiu ca nu asta ati vrut sa spuneti. Inteleg ca exista o anumita nemultumire legata de reprosurile unor tari occidentale, care merg pana la amenintarea cu reintroducerea vizelor pentru romani. Ar fi nedrept sa generalizam insa, acuzandu-i pe toti romii pentru faptele unora din cei plecati prin Franta, Austria, Marea Britanie pentru cersit sau furtisaguri, mai ales ca printre ei sunt si romani. Problema romilor este mai complicata, exista aspecte sociale si de integrare care n-au fost inca rezolvate. - "Asistam in ultima perioada la tot felul de calamitati naturale - lipsa precipitatiilor, ori inundatii catastrofale, calamitati care se datoreaza in mare parte taierilor masive de paduri. Ne punem intrebarea, unde sunt zavoaiele de altadata, unde sunt perdelele de protectie, unde sunt padurile de salcam din Poiana Mare, Calafat, Bechet? Ca fosti lucratori silvici, o viata intreaga am muncit pentru crearea si conservarea fondului forestier, si stim cat de greu creste un arbore. Multi dintre guvernantii actuali nu au plantat in viata lor un arbore, ba, mai mult, au ajuns sa-si faca averi colosale de pe urma acestei bogatii naturale. Din prea comodele fotolii de guvernanti, sau din masinile luxoase care trec in mare viteza cu alai, nu vad, sau nu vor sa vada, sau nu au interes sa vada dezastrul ecologic in care a ajuns tara. Suprafetele mari ale obstilor au fost preluate de ocoale private, suprafete care in curand vor disparea, deoarece actualii proprietari nu vor respecta legea, sunt oameni prea lacomi si avizi de imbogatire peste noapte. In schimb, milioanele de mici parcele de padure nu au nici un dumnezeu. Paza acestor paduri nu este asigurata de nimeni, personalul silvic nu poate face fata. Tot datorita politicii paguboase a actualei puteri, an de an personalul silvic a fost redus, au fost desfiintate ocoale fara a se evalua consecintele". (Un grup de fosti lucratori silvici, Bucuresti) - Fara comentarii. Ar fi timpul ca guvernul sa ia in calcul o noua abordare a chestiunii padurilor, chiar daca va trebui sa-i deranjeze pe unii din clientii sai politici imbogatiti din jaful fondului forestier.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite