PSD a mobilizat zeci de mii de membri de partid pentru a-l intampina pe Bush

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

* Fiecare organizatie de sector trebuie sa aduca 10-12 mii de persoane * Din fiecare judet, doua autocare * In Piata Revolutiei nu se va putea intra fara invitatie sau ecuson de la partid

PSD transforma mitingul de sambata, din Bucuresti, la care va vorbi presedintele SUA, George W. Bush, intr-unul de partid. Cam asta se prefigura, ieri dupa-amiaza, dupa intalnirea premierului cu prefectii. Intregul scenariu al celor trei zile de febra NATO, incepand cu anuntul invitarii la aderare, seamana izbitor cu momentele festive de dinainte de decembrie 1989, fiind scris dupa aceeasi structura, dar cu o recuzita schimbata. Mai intai de toate, fiecare prefect trebuie sa aiba grija ca manifestarile de fericire si adeziune, care vor urma anuntului oficial, sa fie cat mai convingatoare. In unele judete se vor organiza spectacole, in altele mitinguri de sprijin pentru cel mai bun dintre guvernele postdecembriste care a bagat tara in NATO, se vor scanda sloganuri pro NATO, in timp ce steguletele americane se vor agita cat mai sus, in semn de respect pentru cea mai puternica natiune a lumii. Momentul culminant se va consuma sambata, cand dinspre judete se va pleca cu destinatia Bucuresti, exact la timp pentru ca reprezentantii cetatenilor Romaniei sa-l poata zari la fata pe presedintele american in momentul cand se va adresa poporului roman. Surse din partid spun ca toate aceste manifestari, mai mult sau mai putin spontane, il au ca regizor pe Octav Cozmanca, un maestru in mitinguri fastuoase. Dincolo de speculatii, e sigur un singur lucru: ca PSD a decis ca accesul la mitingul din Bucuresti sa se faca doar pe baza de invitatie sau ecuson, astfel incat in aria respectiva sa nu patrunda nici o persoana neverificata si netrecuta fie prin filtrul pesedist, fie prin cel al serviciilor de specialitate. Accentul pentru participare s-a pus pe organizatia din Capitala. Fiecare sector a avut ca sarcina sa aduca la miting intre 10 si 12 mii de persoane, toate trecute pe tabel si cu ecuson de identificare. Organizatiilor judetene le-a revenit o misiune mai usoara, media fiind de doua autocare cu suporteri, in caz de necesitate. Prefectii, care sunt in general si presedinti de organizatii, au liber in ceea ce priveste selectia norocosilor pentru excursia de la Bucuresti, unicul criteriu fiind acela al varstei, deoarece se doreste popularea pietei cu oameni tineri. Calculele sunt facute pe norma de patru oameni pe metru patrat, ceea ce inseamna circa 100.000 de persoane, din care Capitala trebuie sa furnizeze mai mult de jumatate. Pentru orice eventualitate li s-a cerut judetelor apropiate sa trimita si lista de rezerve, astfel incat, in cazul in care raman goluri in teren, sa se treaca la banca supleantilor. Cert este ca aceste liste au fost deja intocmite si trimise spre verificari la centru. Fantezia organizatorilor locali mai are camp de manifestare si in zona pavoazarii. Unii au pregatit stegulete, altii insigne, altii pancarte, fara sa existe o repartizare prea stricta in materie de scenografie. In afara de asemenea amanunte nesemnificative, la Bucuresti era stabilit totul: cine unde sta, unde isi au judetele locul in piata, care sunt zonele destinate organizatiilor pesediste de sector, care este momentul lozincilor. Mai ramane sa vedem cum va rezolva PSD problema celor care, nestiind ca nu au acces in Piata Revolutiei decat cu ecuson de la partid, vor avea curiozitatea de a veni, ca simpli cetateni, pentru a fi martorii unui moment istoric.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite