Privatizarea si inflatia au injumatatit donatorii de sange din Romania

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

* Privatii nu dau "libere" pentru donare * Cei 20 de donatori din Guvern vor cu totii bonuri de masa, zile libere si adeverinta RATB, desi UE ne impune donare benevola

"La sange era coada, nu gluma. Eu veneam cu inca doua persoane de la noi, din cartier, plus doi baieti de la Republica... mai aveam cu cine sa schimbam o vorba, la spectacole". Primeati si spectacol pentru donare? "He, he, ce spectacol..., ne bagau intr-o sala de spectacol, un fel de biblioteca, sau asa ceva, pana ne gasea fisele. Dupa aia, mai asteptam putin pe hol si gata; doua zile libere, plus adeverinta de transport, plus bon de masa. De la donare mergeam la o bere". Institutul National de Hematologie a Sangelui din Capitala era, ieri, aproape pustiu. Au mai multe sali, merge mai repede?, il intreb pe singurul "client" din incinta. "Nu, nici vorba. Pur si simplu, nu mai vine lumea. Din aia cu care veneam in gasca, doi au plecat la tara, ca erau someri in Bucuresti, la alti doi li s-a inchis fabrica si nu mai merita. Privatul nu-ti da "libere" pentru donare. Cu doua zile libere, aia faceau punte si mergeau sa lucreze la camp. Asa, nu-i mai intereseaza. Am ramas singur". Cifrele confirma impresia lasata de Centrul pustiu: numarul donatorilor a scazut la jumatate fata de aceeasi perioada a anului trecut. Specialistii Centrului se asteapta sa vina mai multi donatori in Saptamana Mare, pentru ca bonul valoric poate umple masa de Paste. De Craciun, insa, au venit doar 200 de "clienti", fata de 400 in 2002. "Nici de Paste n-o sa vina multa lume. Pai, stiti de cand nu au mai crescut bonul de masa? Cu 200.000 de lei, n-ai ce manca!" Si, totusi, de ce ati donat azi? "Nu, ca nu m-a primit, raspunde omul cu obida. Zice ca data trecuta mi-a iesit pozitiv sifilisu'. De unde dracu' sa iau eu sifilis? Cred ca e un smen de-al lor, ceva. N-au bani de dat si ne mai amana". Omul nu pare speriat si e aproape firesc: bolile cu transmisie sexuala nu dor, dimpotriva. Centrul de Recoltare descopera zilnic 2-3 cazuri cu sifilis. Unii dintre cei cu state vechi de donator au prins si un HIV plus, ceea ce arata ca donatorii nu prea completeaza cinstit formularul de pretestare. Nici unul nu recunoscuse ca face sex neprotejat, pe unde apuca, si apoi vine sa doneze de foame. Pentru a preveni donarea de sange infectant, in UE s-a interzis recompensarea donatorilor, sub orice forma. Daca vrea sa respecte calendarul aderarii la UE, din 1 ianuarie 2007, Romania trebuie sa se bazeze doar pe donarea benevola. "Am pornit pe la institutiile din jur, sa invitam lumea la donare, ne spune doctorita de garda. Din tot Guvernul, doar 20 de pungi cu 500 de mililitri putem aduna, o data la trei luni. Credeti ca a refuzat vreunul dintre functionarii de acolo bonul de masa si zilele libere?... Cel mai mult doneaza benevol studentii de la Medicina: vreo doua sute. In Occident, unde s-a introdus regula asta, au fost campanii la care au participat primari, artisti, intelectuali. Stiti ce ne-a facut rectorul de la Universitatea Bucuresti? Ne-a dat afara echipa care venise la recoltare. Nici n-a vrut sa asculte. "Nu sunt obligat, nu va primesc in Universitatea mea!" As vrea sa nu fim nevoiti sa-l primim vreodata la spital".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite