Petrom închide definitiv rafinăria Arpechim Piteşti
0OMV Petrom, cea mai mare companie petrolieră din România, a decis să închidă permanent rafinăria Arpechim Piteşti, una dintre cele două capacităţi de prelucrare a ţiţeiului pe care le deţine.
Arpechim a fost scoasă la vânzare de mai bine de un an şi a funcţionat în 2010 doar trei luni. Oficialii OMV au declarat în urmă cu câteva luni că, în cazul în care nu vor găsi un cumpărător până în 2012, rafinăria va fi închisă. Iată că decizia a venit mai devreme.
Oficialii Petrom amintesc că România se confruntă cu un excedent de capacitate de rafinare. În 2010, rata totală de utilizare a celor patru rafinării care au funcţionat în România a fost de circa 40%.
Salarii compensatorii de 10 milioane de euro
Salariaţii afectaţi de această decizie vor primi plăţi compensatorii în funcţie de vechime, au adăugat oficialii companiei, fără a preciza despre câţi angajaţi este vorba. În total, în rafinărie sunt 700 de angajaţi. Valoarea totală a plăţilor compensatorii şi a celorlalte măsuri de protecţie socială se va ridica la circa 10 milioane de euro. ;