Pedepse pentru performanţă

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Asociaţia Studenţilor din Universitatea Bucureşti (ASUB) protestează faţă de măsura adoptată de Ministerul Educaţiei în legătură cu interzicerea susţinerii examenului de licenţă în

Asociaţia Studenţilor din Universitatea Bucureşti (ASUB) protestează faţă de măsura adoptată de Ministerul Educaţiei în legătură cu interzicerea susţinerii examenului de licenţă în sesiunea din luna septembrie de către studenţii care au beneficiat de un grant Erasmus în anul terminal. ASUB îi solicită ministrului Mihail Hărdău să soluţioneze problema bursierilor Erasmus. "Prin această măsură li se neagă flagrant studenţilor un drept esenţial, aceştia fiind mai degrabă sancţionaţi decât încurajaţi pentru performanţele lor deosebite. Beneficiarii granturilor Erasmus sunt selectaţi dintre cei mai buni studenţi ai facultăţilor şi scopul plecării lor este, în mod evident, academic. Este eronat să se presupună că ei nu şi-au putut pregăti temeinic examenul de licenţă sau lucrarea de diplomă, demonstrând contrariul chiar prin performanţele lor deosebite", se arată într-un comunicat ASUB.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite