Miron Mitrea nu vrea acces cu taxe pe autostrada Bucuresti-Pitesti
0Ministrul Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei, Miron Mitrea, a declarat, miercuri, ca nu este de acord cu introducerea, pe autostrada Bucuresti-Pitesti, a unor puncte de taxare a
Ministrul Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei, Miron Mitrea, a declarat, miercuri, ca nu este de acord cu introducerea, pe autostrada Bucuresti-Pitesti, a unor puncte de taxare a accesului autovehiculelor, apreciind ca o asemenea idee "este gresita principial si nu sta in picioare". Fosta conducere a Ministerului Transporturilor a anuntat ca, incepand cu acest an, se are in vedere taxarea accesului autovehiculelor, prin intermediul a 4-6 puncte de colectare a sumelor de la soferi. Banii astfel obtinuti ar fi urmat sa fie utilizati pentru intretinerea carosabilului. Miron Mitrea a declarat ca e de acord sa dam autostrada spre intretinere unei firme private, in urma unei licitatii. Oficialul MLPTL a mai declarat ca studiul de fezabilitate al proiectului privind constructia autostrazii Bucuresti-Brasov este in curs de elaborare si va fi finalizat pana la inceputul verii 2002.























































