Medici, politisti si vanatori de munte romani pleaca in Afganistan

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Comisiile Camerei Deputatilor si Senatului pentru aparare nationala au aprobat ieri, in unanimitate, intr-o sedinta comuna, scrisoarea presedintelui Iliescu prin care solicita Parlamentului sa aprobe

Comisiile Camerei Deputatilor si Senatului pentru aparare nationala au aprobat ieri, in unanimitate, intr-o sedinta comuna, scrisoarea presedintelui Iliescu prin care solicita Parlamentului sa aprobe trimiterea unui "pachet de forte" in Afganistan. "In contextul actiunilor si initiativelor de angajare in operatiuni antiteroriste, Romania ar putea participa la aceasta misiune in cadrul fortei internationale de asistenta ce urmeaza sa se constituie. Aceasta ar intari credibilitatea tarii noastre ca furnizor de securitate si ar evidentia pe deplin calitatea de membru de facto al NATO, pe care ne-am asumat-o in septembrie, acest an", se spune in scrisoarea presedintelui Romaniei. Ion Iliescu propune trimiterea de trupe in urmatoarea componenta: 15 medici militari, cu transport propriu asigurat - un avion C-130 Hercules, o companie NBC de protectie nuclear-bacteriologica si chimica, formata din 70 de militari, un pluton de politie militara, 25-30 de militari in functie de tipul misiunilor solicitate si o companie de vanatori de munte - 170 de militari - care va fi gata pentru actiune in 30 de zile. Presedintia estimeaza costurile operatiunii la aproximativ 6 milioane dolari. In scrisoare, Ion Iliescu mai solicita Parlamentului, sa imputerniceasca Guvernul sa stabileasca fortele si mijloacele care vor face parte din pachetul supus aprobarii Parlamentului precum si asigurarea finantarii. Dupa incheierea sedintei Comisiilor, Razvan Ionescu, presedintele Comisiei Camerei Deputatilor pentru aparare, a declarat ca misiunea in Afganistan va putea incepe doar dupa negocieri directe ale MApN cu Consiliul de Securitate ONU, negocieri care vor stabili numarul exact al militarilor romani implicati pe teatrul de operatiuni afgan. Seful Statului Major General, gen. Mihai Popescu, a afirmat: "Luarea unei asemenea decizii nu inseamna, insa, ca putem conditiona copilareste participarea Romaniei la astfel de actiuni. Participarea noastra va avea, in mod sigur, repercusiuni politice, economice si sociale benefice". Gen. Mihai Popescu a precizat ca vor fi trimisi numai voluntari foarte bine antrenati. Seful armatei a adaugat ca vanatorii de munte romani sunt cele mai bune trupe de acest gen din Europa.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite