În instanţele hunedorene nu se jură în post
0O bună parte din cei chemaţi în faţa instanţelor de judecată din Valea Jiului, dar mai ales persoanele în vârstă citate în procese refuză să jure conform procedurii pentru a depune
O bună parte din cei chemaţi în faţa instanţelor de judecată din Valea Jiului, dar mai ales persoanele în vârstă citate în procese refuză să jure conform procedurii pentru a depune mărturie, pentru că se află în Postul Paştelui. Cei mai mulţi care se află în această situaţie sunt vârstnicii trecuţi de 60-70 de ani, în special locuitori ai satelor. Oamenii motivează refuzul de a jura pe cartea sfântă în faţa judecătorilor prin faptul că ţin post şi s-au spovedit la preotul din parohia de care aparţin, iar în Postul Paştelui "este păcat să juri". Surse din rândul magistraţilor mai spun că nu există un anumit gen de cauze în care martorii nu doresc să jure pe Biblie atunci când sunt chemaţi în faţa instanţei de judecată. (Maximilian Gânju)























































