Gunoierele din Iasi vor fi urmarite prin... satelit

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Asemanator modelului propus de fostul sef al Regiei Autonome de Transport in Comun (RATC) Iasi ca "stravechile" mijloace de transport in comun din municipiu sa fie urmarite prin satelit, iata ca si

Asemanator modelului propus de fostul sef al Regiei Autonome de Transport in Comun (RATC) Iasi ca "stravechile" mijloace de transport in comun din municipiu sa fie urmarite prin satelit, iata ca si autogunoierele care circula prin Iasi vor fi monitorizate si urmarite cu sisteme electronice sofisticate. De ieri, 8 aprilie, Directia de Salubritate a introdus un program-pilot de monitorizare prin satelit a autospecialelor aflate in patrimoniu. Astfel, traseele parcurse de patru autogunoiere, utilate cu echipamente electronice, au fost urmarite de la pupitru. Costul programului-pilot se ridica la 450 milioane lei, iar finantarea se va realiza din venituri proprii. Echiparea tuturor autospecialelor cu dispozitive electronice de urmarire a fost estimata la circa 3 miliarde lei, investitie care va fi amortizata in cel mult 14 luni. "Incercam astfel sa reducem costurile activitatii parcului auto. Dispozitivele electronice vor inregistra consumul zilnic de combustibil al fiecarei masini si traseul. (...) Speram ca acest sistem de monitorizare sa schimbe mentalitatea soferilor nostri", a precizat directorul Salubris, ing. Dorinel Zeciu. Directia Salubris din Iasi va deveni, alaturi de SNCFR si Sidex Galati, al treilea agent economic din tara care va monitoriza astfel activitatea parcului auto propriu.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite