Doi soldati americani, ucisi in Afganistan
0Trupele americane au inregistrat din nou pierderi, dar, de data aceasta, nu in Irak, ci in Afganistan. Doi soldati americani au fost ucisi, intr-o confruntare violenta cu gherila talibana, in
Trupele americane au inregistrat din nou pierderi, dar, de data aceasta, nu in Irak, ci in Afganistan. Doi soldati americani au fost ucisi, intr-o confruntare violenta cu gherila talibana, in provincia Paktika din sud-estul Afganistanului, in apropiere de frontiera pakistaneza. Potrivit surselor oficiale americane, in cursul luptei, care a durat peste o ora si jumatate, a mai fost ranit un soldat american si ucisi patru luptatori talibani. De noua zile, armata afgana, ajutata de trupe de elita americane, efectueaza o operatiune de cautare a combatantilor talibani cu care au intrat de mai multe ori in lupta. Potrivit BBC, cel putin 90 de talibani au fost ucisi in cursul unor confruntari violente.























































