De peste noua luni, marinarii de pe cargoul Star sunt abandonati intr-un port din Republica Dominicana
0Am primit la redactie un mesaj disperat din partea a opt navigatori romani, ambarcati la bordul cargoului Star (ex-Fagaras), cu deplasamentul de 8.700 tdw, "uitati", pur si simplu, de conducerea
Am primit la redactie un mesaj disperat din partea a opt navigatori romani, ambarcati la bordul cargoului Star (ex-Fagaras), cu deplasamentul de 8.700 tdw, "uitati", pur si simplu, de conducerea companiei Romline de peste noua luni in portul Barahona din Republica Dominicana. Dupa cum se stie, compania de navigatie maritima Romline este de aproape doi ani intrata sub efectul Legii falimentului, astfel incat nu mai poate sa isi conduca singura activitatea si, cu atat mai mult, sa isi achite obligatiile fata de marinarii aflati pe cele cateva nave pe care le mai are in proprietate. Cei opt au fost trimisi la bordul navei inca din luna martie, in baza Hotararii de Guvern 172/2001, care prevedea ca toate cheltuielile privitoare la repatrierea personalului navigant aflat la bordul navelor CNM Romline SA Constanta, precum si achitarea drepturilor restante si a costurilor necesare pentru mentinerea in siguranta a navelor vor fi suportate de catre APAPS. In acest sens, s-au prevazut, evident, si cheltuieli de subzistenta pentru echipajul de schimb de pe nava Star, care urma sa fie ambarcat pentru doar doua luni, pana la vanzarea vaporului. Au trecut noua, marinarii au fost platiti pe doua luni si in rest nu s-a intamplat nimic. De peste trei saptamani, marinarii nu mai au nimic de mancare, hranindu-se cu resturi si peste... daca au noroc sa-l prinda. Au devenit, practic, niste obiecte de inventar ale acestui vapor. Bineinteles, ei isi doresc repatrierea, dar in conditiile in care sunt platiti la zi, lucru care, evident, nu este agreat de conducerea companiei, aflata in incapacitate de plata. Cei opt membri ai echipajului de pe cargoul Star cred ca sunt infometati cu buna stiinta, pentru a fi determinati sa se intoarca acasa fara drepturile banesti ce li se cuvin. Frumos cadou de Craciun. Intr-o situatie similara se afla si cargoul Lisa M, si el aflat sub arest intr-un port turcesc de la Marea Egee. Directorul comercial al Romline, Petre Radu, ne-a informat ca plata si repatrierea marinarilor de pe cele doua nave insumeaza, pana in prezent, o cifra de peste 180.000 dolari. Compania este in asteptarea adoptarii unui plan de reorganizare judiciara si a eliberarii unor fonduri care vor fi puse la dispozitia judecatorului sindic dar, conform declaratiei directorului Radu, acest lucru nu se va intampla mai devreme de luna februarie. Vai de steaua lor!























































