D-na Anisoara Ujica va actiona in contencios MEC

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Modalitatea de aplicare a deciziei privind invatamantul obligatoriu de 9 ani pe care au ales-o doamna ministru si colaboratorii sai este ilegala, imorala si lipsita de cel mai elementar bun simt",

"Modalitatea de aplicare a deciziei privind invatamantul obligatoriu de 9 ani pe care au ales-o doamna ministru si colaboratorii sai este ilegala, imorala si lipsita de cel mai elementar bun simt", ne-a scris prin intermediul postei electronice d-na Anisoara Ujica din Capitala, mama a doi copii, unul in clasa a VII-a si unul in clasa a X-a. D-na Ujica, in calitate de parinte al unui copil care va fi in vestita prima serie de 9 ani, apreciaza ca modalitatea preconizata de admitere in licee este ilegala. Consideram ca are dreptate pentru ca articolul 25, alineatul 2 din Legea invatamantului stipuleaza: "La admiterea in invatamantul liceal se pot inscrie absolventii invatamantului gimnazial cu certificat de capacitate". Ministerul educatiei a proiectat ca inaintea ultimei clase de gimnaziu, obligatorie incepand cu 2003/2004, clasa a IX-a, elevii sa fie admisi la licee pe baza mediei generale a claselor V-VIII. Acelasi minister nu tine cont ca diferenta de notare intre scoli este foarte mare. "O admitere la liceu pe baza mediei generale este o mare nedreptate pentru copiii inscrisi la scolile bune, unde profesorii aplica principiul notei corecte si severe. Mai seamana si cu schimbarea regulilor de concurs ale unei competitii, dupa inceperea acesteia", ne scrie aceeasi mama. Domnia sa este decisa sa atace in contencios administrativ actul prin care se va concretiza "tentativa de distrugere a inca unei generatii".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite