Conducerea Primariei si a UDMR Miercurea-Ciuc vor banderola neagra de Ziua Nationala a Romaniei
0Un comunicat in limba maghiara, remis, joi, presei, de catre Biroul Senatorial UDMR din Miercurea-Ciuc sugereaza locuitorilor municipiului de etnie maghiara sa nu participe la actiunile organizate cu
Un comunicat in limba maghiara, remis, joi, presei, de catre Biroul Senatorial UDMR din Miercurea-Ciuc sugereaza locuitorilor municipiului de etnie maghiara sa nu participe la actiunile organizate cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei, iar celor care vor participa sa poarte o banderola neagra pe brat, transmite corespondentul Mediafax. "Ceea ce pentru un popor este sarbatoare, pentru altul poate sa fie, uneori, prilej de doliu. Convietuirea, insa, ne cere sa ne respectam reciproc. Marea majoritate a locuitorilor orasului (84%) este de nationalitate maghiara si, cu toate ca intelegem bucuria concetatenilor nostri romani, pentru noi aceasta sarbatoare nu este prilej de bucurie", se arata in comunicat. "Este dreptul fiecaruia sa participe sau nu la sarbatoare si nu sunt obligate sa participe nici institutiile, scolile sau persoanele fizice. Cei care vor participa la manifestarile dedicate zilei de 1 Decembrie sunt rugati sa poarte o banderola neagra pe brat", se arata in finalul comunicatului. Pe comunicat apar numele senatorului Sogor Csaba, al primarului municipiului Miercurea-Ciuc, Csedo Csaba Istvan, al viceprimarilor Erdei Istvan si Pap Elod, al mai multor consilieri locali si judeteni, precum si al presedintelui UDMR Miercurea-Ciuc, Hajdu Aron.























































