Cetatenii din Republica Moldova - numar dublu de infractiuni fata de anul trecut

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Din analiza cazuisticii inregistrate la nivelul Politiei de Frontiera Romane, in luna ianuarie 2005, s-a constatat ca numarul actelor ilegale - infractiuni si contraventii - savarsite de cetatenii din

Din analiza cazuisticii inregistrate la nivelul Politiei de Frontiera Romane, in luna ianuarie 2005, s-a constatat ca numarul actelor ilegale - infractiuni si contraventii - savarsite de cetatenii din Republica Moldova, a cunoscut o recrudescenta fara precedent. Astfel, daca in prima luna a anului trecut, au fost depistati 1.130 cetateni moldoveni care au savarsit acte ilegale in zonele de frontiera (in punctele de trecere a frontierei si in cei 30 km de la linia de granita, spre interior, aflati in competenta Politiei de Frontiera Romane), in ianuarie 2005 a cunoscut "o explozie" in acest sens, fiind inregistrata o crestere de 148% (2.810 acte ilegale) a acestui gen de activitati ilicite, desfasurate de persoane din Republica Moldova. Din totalul actelor ilegale savarsite de moldoveni, au luat amploare, in special, cele care prezinta pericolul social al unei infractiuni, politistii de frontiera descoperind, in baza atributiilor prevazute de legislatia in vigoare, cu 181% mai multe fapte de natura penala, decat in ianuarie 2004 (124 infractiuni, constatate in ianuarie 2005, fata de 44 infractiuni, in prima luna a anului 2004). In topul "preferintelor" cetatenilor din Republica Moldova care se "indeletnicesc" cu astfel de activitati ilicite, se afla infractiunile de fals, uz de fals si tentativa/trecere ilegala a frontierei tarii noastre, in acest sens, ramanand constanta "inclinatia" catre aceste genuri de ilegalitati, daca analizam situatia infractionala din perioada similara a anului precedent. Motivatia persoanelor in cauza a ramas aceeasi, respectiv, intentia de a ajunge fraudulos in tari din Spatiul Schengen, pentru a-si gasi locuri de munca bine platite. Modul de actiune a cetatenilor moldoveni "ilegalisti" prezinta un "element de noutate" care, desi isi facuse simtita prezenta inca din ultimele luni ale anului precedent, in ianuarie 2005 s-a "intetit". Astfel, daca se mentin si in prezent tentativele de a iesi fraudulos din Romania, peste frontiera verde (dupa intrarea legala a moldovenilor in tara noastra) sau incercarile de a se legitima cu pasapoarte ce nu le apartin (in special ale unor cetateni care nu au nevoie de viza, pentru a calatori in Spatiul Schengen), aceasta categorie de persoane a abordat o noua modalitate: legitimarea, in punctele de control, cu permise de rezidenta sau de munca in Italia ori Spania, false ori falsificate, incercand sa induca in eroare autoritatile cu faptul ca au dreptul sa se deplaseze in Occident, fara vize. In acest sens, numai in luna ianuarie 2005, au fost inregistrate 15 cazuri (la "concurenta" chiar cu tentativele de trecere ilegala a frontierei de stat) in care cetatenii moldoveni au prezentat in punctele de frontiera, pe langa pasapoartele personale, acest gen de acte false, declaratiile persoanelor depistate cu asemenea nereguli scotand in evidenta ca sumele achitate pentru obtinerea lor se ridica la mii de euro.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite