Băsescu, la Mamaia

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sarada cu "daţi-mi dosarul şi îl public" a fost foarte spectaculoasă. Păcat că niciun ziarist n-a avut prezenţa de spirit să se ridice în picioare cu un dosar şi să zică:

Sarada cu "daţi-mi dosarul şi îl public" a fost foarte spectaculoasă. Păcat că niciun ziarist n-a avut prezenţa de spirit să se ridice în picioare cu un dosar şi să zică: "Luaţi-l!".
Preşedintele Băsescu este un animal politic perfect, în cel mai bun sens al cuvântului. Deţine toate sforile succesului de păpuşar, de la "am minţit, doamnă! Hă-hă-hă!" şi până la apariţiile televizate în tribunele stadioanelor sau la festivaluri de muzică. Ştie să se asocieze cu momente fericite sau măcar plăcute şi relaxate din viaţa românilor, ştie să fie prezent printre oameni şi evenimente. În fapt, acesta este punctul cel mai tare al lui Traian Băsescu, care îl şi delimitează de predecesorii săi. În plus, Traian Băsescu a înţeles un adevăr simplu: românii sunt conduşi de la pupitrul ediţiei de ştiri, nu din Palatul Cotroceni sau Victoria.
Văzându-l cum se ridică în picioare la auzul salutului prezentatorului Măruţă, radiind de voie bună şi marcând câteva puncte la electorat, am realizat că doar un singur om îl poate învinge pe candidatul Traian Băsescu în vi-itoarea cursă prezidenţială. Nu ştiu numele lui, dar îl vom afla. Este alter ego-ul lui Traian Băsescu, cu nume de împrumut şi certificat de naştere prin beciurile Securităţii. Acest alter ego, un fel de agent Smith dâmboviţean, va câştiga bătălia cu Traian Băsescu doar dacă a colaborat cu Santinelele, acele maşinării ciudate care asigurau funcţionarea sistemului.
Întâlnirea eroului cu alter ego-ul lui este întotdeauna un moment istoric şi mi-ar plăcea să fiu de faţă când Traian Băsescu îşi va întâlni umbra. Oricum, şarada cu "daţi-mi dosarul şi îl public" a fost foarte spectaculoasă. Păcat că niciun ziarist n-a avut prezenţa de spirit să se ridice în picioare cu un dosar şi să zică: "Luaţi-l!". Expresia din următoarea secundă ar fi valorat milioane.Oricum, în această nebunie a dosariadei, cel mai prost lucru pe care îl poate face Traian Băsescu este să mimeze în continuare că nu are niciun dosar, nici măcar de urmărit. Cu cât se va lungi perioada în care nu va apărea nimic, cu atât va fi mai suspect. Nu putem crede că un amărât de poet avea cinci agenţi după el şi comandantul celei mai mari nave româneşti era prea neinteresant ca să prăpădească statul cerneala. Există însă un motiv pentru care nu apare dosarul de urmărit. Nişte ofiţeri trebuie să fi semnat notele respective, şi deja ies la lumină nişte surse care ar putea şti mai mult decât au scris sau iscălit. Şi lucrurile se complică.Oricum, românii nu vor politicieni cu coloană vertebrală, vor entertainment. Păcat că Mona Muscă a luat lucrurile atât de în serios. I-a făcut şi pe membrii propriului partid, şi pe oamenii de pe stradă să le ia în serios. Unul dintre fundamentele subconştientului colectiv este acela că oamenii reacţionează doar în paradigma pe care le-o fixezi tu. Dacă le induci prin propria ta atitudine că e o treabă de băşcălie, oamenii o iau ca atare. Pentru oricare politician în pericol de a fi lustrat sau "lucrat", le sugerez să şi-l imagineze pe Traian Băsescu în ipostaza respectivă şi să acţioneze ca atare. Ca şi cum ar fi în public la Mamaia şi s-ar înclina în faţa mulţimii. Ca şi cum l-ar retrograda pe Botoş la rangul de general, că doar a fost incompetent. Păcat că Hayssam nu ne scrie nici măcar o vedere, ar fi din nou rating la ştiri...

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite