82 de persoane şi-au pierdut viaţa din cauza gerului

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

De la sfârşitul lunii ianuarie şi până în prezent, direcţiile de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti au raportat Ministerului Sănătaţii 82 decese cauzate de

De la sfârşitul lunii ianuarie şi până în prezent, direcţiile de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti au raportat Ministerului Sănătaţii 82 decese cauzate de condiţiile meteo nefavorabile. Cele mai multe cazuri s-au înregistrat în judeţele Prahova (9 persoane) şi Botoşani (8 persoane). În Bucureşti, trei persoane şi-au pierdut viaţa din cauza gerului. Majoritatea deceselor au fost cauzate de insuficienţa cardio-respiratorie, consumul de alcool ori stop cardio-respirator datorat hipotermiei. De asemenea, cel puţin 23 dintre cei decedaţi erau persoane fără adăpost. Toate cele 82 de persoane aveau vârste cuprinse între 29 şi 86 de ani

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite