82 de persoane şi-au pierdut viaţa din cauza gerului
0De la sfârşitul lunii ianuarie şi până în prezent, direcţiile de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti au raportat Ministerului Sănătaţii 82 decese cauzate de
De la sfârşitul lunii ianuarie şi până în prezent, direcţiile de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti au raportat Ministerului Sănătaţii 82 decese cauzate de condiţiile meteo nefavorabile. Cele mai multe cazuri s-au înregistrat în judeţele Prahova (9 persoane) şi Botoşani (8 persoane). În Bucureşti, trei persoane şi-au pierdut viaţa din cauza gerului. Majoritatea deceselor au fost cauzate de insuficienţa cardio-respiratorie, consumul de alcool ori stop cardio-respirator datorat hipotermiei. De asemenea, cel puţin 23 dintre cei decedaţi erau persoane fără adăpost. Toate cele 82 de persoane aveau vârste cuprinse între 29 şi 86 de ani























































