Bacăul are o vicecampioană europeană la şah
0O băcăuancă a devenit vicecampioană europeană la şah, la categoria U 18 (sub 18 ani). Iosefina Păuleţ, sportivă legitimată la AS Hidrocon Bacău, a intrat în posesia titlului de
O băcăuancă a devenit vicecampioană europeană la şah, la categoria U 18 (sub 18 ani). Iosefina Păuleţ, sportivă legitimată la AS Hidrocon Bacău, a intrat în posesia titlului de vicecampioană europeană, după ce a obţinut 6,5 puncte. Băcăuanca a reuşit să obţină şase victorii cu adversare din Luxemburg, Rusia, Israel, Cehia şi Franţa, a terminat la egalitate două partide şi a pierdut una singură, în faţa Annei Gasik din Polonia. La grupa de vârstă sub 10 ani, Daria Ioana Visănescu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Jucătoarea română a terminat concursul cu 7,5 puncte. Campionatele Europene s-au desfăşurat la Herceg Novi (Serbia-Munten-egru), în perioada 9-20 septem-brie.























































