0

Socotită principală favorită la titlul mondial, echipa de rugby a Noii Zeelande a trecut cu uşurinţă de un adversar care i-a pus întotdeauna mari probleme: 37-17 (19-3) cu Franţa. Raportul de eseuri marcate (5-2) arată că All Blacks şi-au făcut bine treaba.

Oamenii lui Graham Henry au avut o primă repriză perfectă, iar după pauză n-au făcut altceva decât să-şi ţină rivalii la distanţă. Noua Zeelandă a înscris cinci eseuri, prin Thomson, Jane, Dagg (2) şi S.B. Williams. Carter a adus celelalte puncte Noii Zeelande, reuşind trei transformări, o lovitură de pedeapsă şi un dropgol. De cealaltă parte, Franţa a înscris 2 eseuri (Mermoz şi Trinh-Duc), 2 transformări (Yachvili) şi o lovitură de pedeapsă (Yachvili).

După trei meciuri, Noua Zeelandă ocupă primul loc în grupa A, cu 15 puncte, fiind urmată de Franţa (10 puncte), Tonga (5 puncte), Canada (4 puncte) şi Japonia (0 puncte). Echipa ţării gazdă a Cupei Mondiale este cea dintâi care s-a calificat în sferturile de finală, unde, după toate probabilităţile, va juca împotriva Argentinei sau Scoţiei (aceste echipe se înfruntă mâine, de la 10.30, iar meciul este transmis la Digi Sport).

REZUMAT MECI NOUA ZEELANDĂ - FRANŢA 37-17