Ultima şansă pentru România: Astăzi, vom afla cu cine ne vom lupta la baraj pentru un loc la Euro 2020

Ultima şansă pentru România: Astăzi, vom afla cu cine ne vom lupta la baraj pentru un loc la Euro 2020

Claudiu Keşeru a fost golgheterul României în preliminarii cu şase reuşite

La Nyon, de la ora 13.00 (Pro TV), va avea loc tragerea la sorţi a play-off-ului Ligii Naţiunilor, ultima variantă de calificare la turneul final de anul viitor.

Ştiri pe aceeaşi temă

Chiar dacă a avut nişte prestaţii dezolante în preliminariile pentru EURO 2020 şi a terminat pe locul 4 în grupă, echipa României continuă să spere că va lua parte la spectacolul fotbalistic de anul viitor. Ultima speranţă o reprezintă play-off-ul Ligii Naţiunilor, care va stabili ultimele 4 naţionale calificate. În play-off lucrurile sunt destul de clare, cu două rute deja stabilite, celalalte două urmând să se definitiveze prin trageres la sorţi fr astăzi.
Fiecare rută  presupune un baraj cu patru echipe, care se vor înfrunta în sistemul semifinale-finală. Cele patru necunoscute de pe tabloul play-off-ului Ligii Naţiunilor lipsă sunt România, Ungaria, Bulgaria şi Israel. Una din acestea va ajunge, în urma tragerii la sorţi, să completeze ruta C şi să joace cu Scoţia în timp ce celelalte trei se vor alătura Islandei pe ruta A.

Ruta A: Islanda – echipa 1 şi echipa 2 – echipa 3

Ruta B: Bosnia – Irlanda de Nord şi Slovacia – Irlanda
Ruta C: Norvegia – Serbia şi Scoţia – echipa 4
Ruta D: Georgia – Belarus şi Macedonia – Kosovo

România are două variante
Varianta 1
Semifinală cu Islanda în deplasare.
Finală cu Bulgaria/Israel/Ungaria acasă sau în deplasare, în funcţie de tragerea la sorţi.

Varianta 2
Semifinală cu Scoţia în deplasare.
Finală cu învingătoarea dintre Norvegia şi Serbia acasă sau în deplasare, în funcţie de tragerea la sorţi.

Meciurie sunt programate anul viitor, semifinalele pe 26 martie, în timp ce finalele vor avea loc pe 31 martie.

Ciudăţenia de la Euro 2020

România tremură serios pentru calificarea la Campionatul European de anul viitor, dar îşi cunoaşte deja două din cele trei adversare din grupa de la turneul final, în eventualitatea în care vom ajunge acolo.
Săptămâna aceasta s-au disputat ultimele meciuri ale preliminariilor turneului final EURO 2020, partide în urma cărora numărul ţărilor calificate direct la competiţia de anul viitor a ajuns la 20. Anglia, Cehia, Ucraina, Portugalia, Germania, Olanda, Elveţia, Danemarca, Croaţia, Ţara Galilor, Spania, Suedia, Polonia, Austria, Franţa, Turcia, Belgia, Rusia, Italia şi Finlanda sunt formaţiile care au obţinut deja dreptul de participare la marea sărbătoare fotbalistică din 2020, pentru cele 4 locuri rămase disponibile urmând să aşteptăm deznodământul play-off-ului Ligii Naţiunilor.

Interesant este că,în ciuda faptului că tragerea la sorţi a grupelor Campionatului European va avea loc abia pe 30 noiembrie, în pavilionul Romexpo de la Bucureşti, componenţa acestora începe să prindă contur.
Grupa României este aproape gata

Paradoxal, “triclorii” îşi cunosc deja două dintre cele trei echipe pe care le-ar putea întâlni la Euro, Olanda şi Ucraina, chiar dacă nu sunt calificaţi şi chiar dacă tragerea la sorţi nici nu a avut loc.

Încă din decembrie 2017, când s-au stabilit cele 12 gazde EURO 2020, s-a făcut şi repartizarea acestora în grupe şi se ştia că dacă reprezentativele României şi Olandei vor obţine calificarea la turneul final, vor fi automat alocate în aceeaşi grupă, C. Aceasta înseamnă automat că în grupa României şi Olandei nu va mai fi nicio altă reprezentativă a celorlalte gazde ale turneului - Italia, Azerbaijan, Rusia, Danemarca, Anglia, Scoţia, Spania, Irlanda, Germania şi Ungaria, dacă acestea se vor califica.

Mai departe, 4 dintre capii de serie, Italia, Anglia, Spania şi Germania ştiu deja în ce grupe vor juca, fiind tot gazde. Una dintre celelalte două grupe rămase va fi găzduită de Rusia, formaţie pe care Ucraina nu o poate întâlni din cauza conflictelor politice, aceasta din urmă ajungând automat în grupa noastră. Singura echipă care lipseşte din Grupa C va veni din urna 3, adică va fi aleasă dintre Portugalia, Turcia, Austria, Suedia şi Cehia.

Cum arată acum configuraţia grupelor

Grupa A - Italia*
Grupa B - Belgia, Danemarca, Rusia*
Grupa C - Ucraina, Olanda*
Grupa D - Anglia*
Grupa E - Spania*
Grupa F - Germania*
*ţări gazdă

Urnele pentru Euro 2020:

Capi de serie: Belgia, Italia, Anglia, Germania, Spania, Ucraina;
Urna a doua: Franţa, Polonia, Elveţia, Croaţia, Olanda, Rusia;
Urna a treia: Portugalia, Turcia, Danemarca, Austria, Suedia, Cehia;
Urna a patra: Ţara Galilor, Finlanda şi cele 4 echipe din play-off-ul Ligii Naţiunilor

Împerecherea oraşelor gazdă

• Grupa A: Roma şi Baku
• Grupa B: Sankt Petersburg şi Copenhaga
• Grupa C: Amsterdam şi Bucureşti
• Grupa D: Londra şi Glasgow
• Grupa E: Bilbao şi Dublin
• Grupa F: Munchen şi Budapesta

Clasamentele finale în preliminariile pentru Euro 2020

Grupa A
1. Anglia             8    7    0    1    37-6    21
2. Cehia              8    5    0    3    13-11    15
3. Kosovo           8    3    2    3    13-16    11
4. Bulgaria         8    1    3    4    6-17    6
5. Muntenegru   8    0    3    5    3-22    3

Grupa B
1. Ucraina          8    6    2    0    17-4    20
2. Portugalia      8    5    2    1    22-6    17
3. Serbia            8    4    2    2    17-17    14
4. Luxemburg    8    1    1    6    7-16    4
5. Lituania          8    0    1    7    5-25    1

Grupa C
1. Germania               8    7    0    1    30:7    21
2. Olanda                   8    6    1    1    24:7    19
3. Irlanda de Nord    8    4    1    3    9:13    13
4. Belarus                  8    1    1    6    4:16    4
5. Estonia                  8    0    1    7    2:26    1

Grupa D
1. Elveţia              8    5    2    1    19:6    17
2. Danemarca    8    4    4    0    23:6    16
3. Irlanda             8    3    4    1    7:5    13
4. Georgia           8    2    2    4    7:11    8
5. Gibraltar          8    0    0    8    3:31    0

Grupa E
1. Croaţia            8    5    2    1    17:7    17
2. Ţara Galilor    8    4    2    2    10:6    14
3. Slovacia          8    4    1    3    13:11    13
4. Ungaria          8    4    0    4    8:11    12
5. Azerbaijan      8    0    1    7    5:18    1

Grupa F
1. Spania        10    8    2    0    31:5    26
2. Suedia        10    6    3    1    23:9    21
3. Norvegia     10    4    5    1    19:11    17
4. România     10    4    2    4    17:15    14
5. Ins. Feroe    10    1    0    9    4:30    3
6. Malta            10    1    0    9    3:27    3

Grupa G
1. Polonia       10    8    1    1    18:5    25
2. Austria         10    6    1    3    19:9    19
3. Macedonia  10    4    2    4    12:13    14
4. Slovenia      10    4    2    4    16:11    14
5. Israel            10    3    2    5    16:18    11
6. Letonia         10    1    0    9    3:28    3

Grupa H
1. Franţa      10    8    1    1    25:6    25
2. Turcia       10    7    2    1    18:3    23
3. Islanda     10    6    1    3    14:11    19
4. Albania     10    4    1    5    16:14    13
5. Andorra    10    1    1    8    3:20    4
6. Moldova    10    1    0    9    4:26    3

Grupa I
1. Belgia           10    10    0    0    40:3    30
2. Rusia            10    8    0    2    33:8    24
3. Scoţia            10    5    0    5    16:19    15
4. Cipru             10    3    1    6    15:20    10
5. Kazakhstan  10    3    1    6    13:17    10
6. San Marino  10    0    0    10    1:51    0

Grupa J
1. Italia                 10    10    0    0    37:4    30
2. Finlanda         10    6    0    4    16:10    18
3. Grecia             10    4    2    4    12:14    14
4. Bosnia            10    4    1    5    20:17    13
5. Armenia          10    3    1    6    14:25    10
6. Liechtenstein 10    0    2    8    2:31    2
 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre: