Halep - Cîrstea, un meci uriaş pentru România: De ce vom asista la un duel istoric, în California

0
Colaj

Simona şi Sorana se vor înfrunta, diseară (după ora 20.00, Digi Sport 2), pentru un loc în sferturile turneului de la Indian Wells. Va fi al doilea cel mai important duel din istoria recentă a tenisului feminin din ţară.

Atunci când s-a tras la sorţi tabloul de la Indian Wells, o confruntare Halep - Cîrstea în optimi părea, mai degrabă, un vis interzis.

Dacă „Simo“ avea un culoar favorabil, o misiune aparent imposibilă se anunţa pentru „Sori“. Care urma să o întâlnească, cel mai probabil, pe Barbora Krejcikova (Cehia, 26 de ani, 2 WTA), favorita principală în California, în turul III. Doar că o accidentare suferită de cehoaică a forţat-o să se retragă pe ultima sută de metri, oferind o şansă în plus lui Cîrstea. Pe care aceasta a valorificat-o din plin, trecând, mai întâi, de Tomljanovici (39 WTA), iar apoi de Kalinskaya (90 WTA) pentru a-şi asigura locul în optimi. Şi, având în vedere că şi Halep a confirmat aşteptările, învingându-le, pe rând, pe Alexandrova (52 WTA) şi pe Gauff (17 WTA), duelul românesc de vis a devenit posibil, la Indian Wells.

Doar la Madrid miza a fost mai mare

Partida din această seară e una istorică pentru sportul-alb din ţară. Pentru că va fi al doilea meci, ca importanţă, între românce din ultimii ani. Întrecerea de la Indian Wells e de categoria WTA 1000, fiind depăşită ca miză doar de turneele de Grand Slam! Ultima dată când două sportive tricolore s-au duelat la un asemenea nivel se întâmpla în 2016. Doar că atunci, la Madrid, Halep şi Begu s-au aflat faţă în faţă în sferturi - a câştigat Simona cu 6-3, 0-6, 6-1 -, pe când acum confruntarea Halep - Cîrstea va avea loc, în optimi.

În rest, în ultimii ani, Halep a mai jucat cu alte românce, în fazele superioare ale unor turnee, însă vorbim despre întreceri mai mici, după cum se poate vedea mai jos:

*2021 (Transylvania Open, WTA 250, sferturi): 6-1, 6-1 cu Jaqueline Cristian

*2020 (Praga, International, semifinale): 7-6, 6-3 cu Begu

*2018 (Shenzhen, International, semifinale): 6-1, 6-4 cu Begu

Culoar favorabil spre semifinale

Având în vedere că la Indian Wells favoritele au căzut pe capete până acum, învingătoarea meciului Halep - Cîrstea are o şansă mare de a avansa apoi în semifinale. Pentru că, în sferturi, va avea un meci accesibil, fie cu Martic (79 WTA), fie cu Samsonova (32 WTA).

Dincolo de miza sportivă, partida româncelor pune la bătaie şi o sumă importantă, de 179.940 de dolari pentru calificarea în sferturi. Învinsa va rămâne cu 94.575 de dolari pentru prezenţa în optimi.

Sorana - Simona, 2-1 la meciuri directe

*2010 (Cincinnati, hard, calificări): 6-2, 6-4 Cîrstea

*2010 (Marbella, zgură): 6-4, 7-6 Halep

*2008 (Bucureşti, zgură): 3-6, 6-3, 6-1 Cîrstea

18 meciuri are Simona Halep împotriva româncelor, începând din 2010. Bilanţul: 17 victorii, 1 înfrângere. Acel singur eşec a venit într-o partidă cu Sorana Cîrstea.