Igor Dodon, acuzat de ONG-uri că pune în pericol solurile fertile din R. Moldova
0
Igor Dodon neglijează prevederile cadrului legislativ şi opinia instituţiilor ştiinţifice şi, în urma declaraţiilor sale iresponsabile şi populiste în faţa fermierilor, forţează Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului să dea avize pozitive la o aventură care pune în pericol solurile fertile din Republica Moldova.
Declaraţia este făcută de Organizaţiile membre ale Platformei Naţionale a Forumului Societăţii Civile al Parteneriatului Estic şi organizaţiile societăţii civile din domeniul protecţiei mediului, transmite IPN.
Organizaţiile semnatare atenţionează asupra reluării presiunilor de către Igor Dodon, preşedintele Republicii Moldova, şi grupurile de interese din domeniul agriculturii, pentru modificarea cadrului normativ în scopul folosirii rezervelor strategice de apă potabilă din subteran pentru irigare. „Deja de şapte ani, anumite reţele obscure şi grupuri de presiune, invocând volumul redus de ape posibile de folosit pentru irigare şi folosind ca pretext seceta hidrologică, fac lobby pentru modificarea prevederilor din Legea Apelor, care să le permită acces nelimitat la utilizarea apelor subterane în alte scopuri decât cele potabile”, se arată în declaraţie.
Potrivit experţilor, volumul redus de ape de suprafaţă se atestă din cauza că râurile mici au fost transformate în canale pentru apele uzate, iar majoritatea deţinătorilor de lacuri nu au Regulamente de gestionare şi nu-şi asumă responsabilitatea de menţinere a calităţii/cantităţii apei şi terenurilor fondului apelor.
„Precum se ştie, îmbunătăţirea calităţii apelor de suprafaţă este foarte costisitoare şi statul nu şi-a determinat până în prezent nicio viziune politică de ansamblu pentru revitalizarea apelor de suprafaţă. Calitatea proastă a apelor de suprafaţă şi schimbările climatice cu care ne confruntăm, afectează volumele resurselor de apă, iar prin legiferarea folosirii apei din subteran pentru irigare, fără un studiu complex şi comprehensiv, punem în pericol direct aprovizionarea cu apă potabilă a milioane de cetăţeni din ţara noastră”, se menţionează în document.
Specialiştii sunt de părere că problema calităţii şi cantităţii apei potabile în Republica Moldova impune o atenţie sporită acestui subiect, iar păstrarea rezervelor de apă pentru consum uman este şi trebuie să fie o prioritate absolută. Mai ales că cercetările indică drept nesatisfăcătoare calitatea apei în Republica Moldova, iar populaţia din mediul rural este de circa două ori mai dezavantajată decât cea din mediul urban.
Semnatarii consideră o crimă la nivel naţional asupra mediului, ecosistemelor naturale, sănătăţii populaţiei şi securităţii ecologice, „legiferarea” accesului la resursele strategice de apă potabilă în scopuri de irigare. Inevitabil, irigarea cu apele subterane va genera degradarea solurilor şi va lipsi localităţile din republică de apă potabilă, ceea ce va duce la o catastrofă umană, menţionează aceştia.
Organizaţiile solicită conservarea şi utilizarea rezervelor strategice de apă din subteran doar în scopuri potabile; susţinerea bunelor practici agricole şi a agricultorilor care aplică măsuri durabile de cultivare; implementarea Legii Apelor, care promovează managementul integrat al resurselor de apă ca un instrument de creştere a calităţii şi cantităţii resurselor de apă în Republica Moldova, reabilitarea ecologică a râurilor mici şi a bazinelor acvatice şi utilizarea apelor de suprafaţă în scopuri de irigare.
Declaraţia este adresată ambasadorului UE în Republica Moldova, Peter Mihalko, Parlamentului şi Guvernului Republicii Moldova, Ministerului Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului. Aceasta este semnată de 58 OSC-uri din Platforma Naţională a Forumului Societăţii Civile al Parteneriatului Estic şi alte 19 organizaţii din domeniul protecţiei mediului.