UTA - ACS Poli 1-0: Timişorenii se află la prima înfrângere din acest sezon

0

Primul meci din returul ligii secunde s-a desfăşurat la Arad, între UTA şi ACS Poli Timişoara. Echipa lui Vali Velcea a pornit cu stângul, fiind învinsă la UTA, care a câştigat prin golul lui Laso, din minutul 50

Stadionul baronului Neumann a fost plin la derby-ul vestului dintre UTA şi ACS Poli Timişoara. Peste 6.000 de spectatori au umplut arena arădeană, însă de această dată atmosfera din tribune nu a mai fost ca în trecut.

De la Timişoara au făcut deplasarea la Arad doar aproximativ 50 de suporteri, înarmaţi cu două steaguri şi o tobă.

În peluza ardeleană, galeria “textiliştilor” a arborat de la începutul jocului mesajul “Acesta nu este derbiul nostru”. Pe parcurs au mai apărut mesaje ironice cum ar fi: “Comando Recaş” şi “Curva Sud SRL”, cu trimitere la liderii galeriei timişorene, transferaţi de clubului lui Nicolae Robu, pe ultima sută de metri.

De altfel, pe întreaga partidă Timişoara a fost înjurată ca la uşa cortului, dar acest lucru nu mai miră pe nimeni pe stadionele din ţară.

Pentru echipa lui Vali Velcea au debutat Ovidiu Petre şi Eduard Pap.

Prima partre a jocului a aparţinut gazdelor, care au trecut în mai multe rânduri pe lângă deschiderea scorului. În minutul 16, argentinianul Laso a rămas singur cu Pap, însă a trans în plasa laterală.

În minutul 24, Laso l-a deschis pe Monac, dar mingea şutată de arădean a fost scosă de pe linia porţii de Marovici.

Peste zece minute, acelaşi Laso a trimis cu capul, însă Pap a respins de sub bară.

În minutul 44, jucătorii de la ACS Poli au trimis balonul în poarta lui Amadio, dar arbitrul a anunalt golul, pe motiv că Marovici s-a fi aflat în ofsaid. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0.

UTA a deschis scorul în minutul 50 prin argentinianul Laso, care l-a învins pe Pap cu un şut de la 16 metri.

Cristian Silvăşan, fostul jucător al echipei timişorene de pe vremea lui Toni Doboş, a fost unul din cei mai buni jucători de pe teren. Mult mai rotund, după ce a pus câteva kilograme bune pe el, tuns la zero, Silvăşan a avut câteva ocazii bune de a marca, dar nu s-a lipit de gol.

În minutul 80, întreg stadionul a amuţit când Szekely a scăpat singur cu portarul advers, însă atacantul celor de la Poli a ratat incredibil, balonul trimis spre poarta goală fiind respinsă în extremis de Ene.

Acelaşi Szekely a irosit o ocazie uriaşă şi în minutul 89. Jucătorul "negrilor" nu a putut să îl învingă pe Amadio, după ce a scăpat singur cu portarul.

La finalul meciului, jucătorii arădenii au sărbătorit alături de patronul lor Adrian Marţian, care a coborât pe gazon să se bucure de victoria contra celor de la ACS Poli.

Iată cele două echipe:

UTA: Amadio – Matei, Gligor (cpt.), Siminic – Feusi, Mărginean, Lazea, Neagu – Monac (Ene, min.71), Silvăşan (Voiculeţ, min.77), Laso.

ACS Poli Timişoara: Pap – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic – Goge (Bărbuţ, min.71, O. Petre (cpt.), Poparadu (Trandu, min.66), Nanu (Dina, min 55)– Boldea, Szekely.