Ritm de melc pe şantierul centurii Timişoara-Sud. „Stadiul lucrării per ansamblu a depăşit cu puţin pragul de 50 la sută“ FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Lucrări pe şantierul Centurii Timişoara-Sud FOTO DRDP Timişoara

Cei 25 de kilometri ai Centurii Timişoara-Sud vor cuprinde cinci intersecţii, trei noduri rutiere, trei poduri, şapte pasaje şi două parcări de scurtă durată.

În ianuarie 2022, Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, anunţa după o vizită pe şantierul Centurii Timişoara-Sud că stadiul lucrărilor era undeva la sub 50 la sută. Ministrul a pus presiune pe constructori să crească ritmul, însă lucrurile nu s-au prea schimbat. 

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara a anunţat sâmbătă, 21 mai, că “stadiul lucrării per ansamblu a depăşit cu puţin pragul de 50 la sută”.
 

GALERIE FOTO DE PE ŞANTIERUL CENTURII TIMIŞOARA-SUD

Principalele lucrări din ultima perioadă de pe şantierul centurii de sud a Timişoarei s-au concentrat în special în zona comunei Ghiroda, fiind montate grinzi la podul peste Bega, iar în zona kilometrul 23 a început aşternerea primului strat de asphalt.

“De asemenea, s-au montat grinzi şi în zona pasajului de la kilometrul 7+156. Se mai lucrează la structura rutieră în zona localităţii Giroc şi se execută lucrări de terasamente în proximitatea nodului rutier cu DN 59 (Timişoara – Şag). Au fost finalizate relocările de reţele de telecomunicaţii, pentru reţele de apă şi irigaţii stadiul depăşeşte 65%, iar relocările/protejările de reţele electrice şi gaz sunt în curs de execuţie”, a mai anunţat cei de la DRDP Timişoara.

FOTO DRDP Timişoara
 

Cei 25 de kilometri ai Centurii Timişoara-Sud cuprind cinci intersecţii, trei noduri rutiere, trei poduri, şapte pasaje şi două parcări de scurtă durată. Valoarea contractului depăşeşte 60 de milioane de euro, iar lucrările ar trebui să fie gata până la sfârşitul acestui an. 

Vă recomandăm să mai citiţi:

Sorin Grindeanu, pe şantierul centurii Timişoara-Sud: „În două săptămâni s-au montat doar 22 de grinzi”

Întâlnire româno-sârbă la Moraviţa, pentru Autostrada Timişoara-Belgrad. Grindeanu: S-au depăşit majoritatea punctelor care erau cu semnul întrebării

Ministrul Grindeanu solicită o întâlnire cu omologul sârb pentru autostrada care leagă Timişoara de Serbia

A fost ales traseul final pentru autostrada A9 Timişoara-Moraviţa. Pe unde va trece drumul rapid care leagă Banatul românesc de Belgrad

Ministrul Transporturilor, enervat de promisiunile neonorate ale constructorilor: „Există un soi de şantaj”

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?