Aproape 700 de amenzi date de Poliţia Rutieră din Timiş în weekend-ul trecut

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO: Arhivă

În sfârşitul de săptămână care tocmai s-a încheiat poliţiştii rutieri timişeni au ieşit pe străzi cu tot arsenalul din dotare, iar sancţiunile nu s-au lăsat aşteptate.

Agenţii au acţionat pe raza întregului judeţ în scopul combaterii indisciplinei conducătorilor de vehicule, a indisciplinei pietonale, precum şi pentru impunerea respectării normelor legale în ceea ce priveşte viteza de deplasare şi depăşirea.

Pe principalele artere rutiere a fost folosită aparatura video de supraveghere a traficului şi de măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor. Cu această ocazie au fost întocmite 10 dosare penale pentru cei care au fost depistaţi conducând sub influenţa băuturilor alcoolice, fară a poseda permise de conducere sau cu maşini neînmatriculate.

Au fost aplicate nu mai puţin de 688 sancţiuni contravenţionale, dintre care 441 pentru nerespectarea vitezei legale şi 46 pentru neutilizarea centurii de siguranţă. Nici pietonii nu au scăpat, 83 dintre ei fiind amendaţi pentru încălcarea legii.

Poliţiştii au reţinut în vederea suspendării 18 de permise de conducere pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice, neacordarea priorităţii de trecere pietonilor şi vehiculelor, nerespectarea limitelor legale de viteză, nerespectarea culorii roşii a semaforului sau pentru încălcarea regulilor privind efectuarea manevrei de depăşire.

Acţiunile Poliţiei Rutiere Timiş vor continua şi în această săptămână.

Mai multe pentru tine:
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”