Un nou caz de rabie în Ialomiţa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Analizele de laborator au scos la iveală focarul de rabie FOTO: gorjanul.ro

Direcţia Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Ialomiţa a anunţat cel de-al doilea caz de rabie înregistrat în acest an pe teritoriul judeţului Ialomiţa, la o pisică cu proprietar necunoscut, din localitatea Manasia.

Conform reprezentanţilor DSVSA Ialomiţa, animalul, o pisică cu proprietar necunoscut, a pătruns în locuinţa lui Stele Nedelcu, un cetăţean din loclaitatea Manasia, fiind ucisă de acesta.

 După analize de laborator, inspectorii DSVSA au confirmat că animalul suferea de rabie, notificând Autoritatea Naţională Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor, precum şi Institutul de Diagnostic şi Sănătate Animală.

 Totodată, ca urmare a declarării rabiei, la nivelul comunei, s-a întrunit Unitatea Locală de Sprijin, care a aprobat o serie de măsuri. Printre ele se numără efectuarea catagrafiei câinilor şi pisicilor, efectuarea vaccinărilor de completare la câini şi pisici, cu vaccin inactivat, supravegherea şi limitarea circulaţiei câinilor şi pisicilor, precum şi informarea populaţiei, prin afişe despre diagnosticarea bolii şi obligaţiile pe care le au.

Acesta este cel de-al doilea caz de rabie diagnosticat în acest an, în Ialomiţa, după cel de la Alexeni, de la începutul lunii februarie, atunci fiind vorba de o vulpe împuşcată.

Mai multe pentru tine:
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Eclipsa solară din 21 septembrie 2025 deschide un nou capitol pentru fiecare semn zodiacal
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Un selfie în baia unui Airbnb l-a costat 10.000 de dolari pe un turist: „Am plătit mii de dolari ca să nu pot închide un ochi”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
George Simion acuză Chișinăul că a eliminat partidele unioniste din alegeri. „Maia Sandu a cam curățat tot”
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor