Iaşi: Fiul lui Căşuneanu, „regele asfaltului“, învingător la offroad (FOTO şi VIDEO)

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Pilotul Costel Căşuneanu (dreapta) şi copilotul Maurilo Zani (stânga) au ieşit învingători la categoria Extrem

Costel Căşuneanu junior (27 de ani) a ieşit pe primul loc la categoria Extrem a competiţiei de offroad „Toyota Mobil1 Iaşi Adventure Raid", ajunsă la a şaptea etapă a Campionatului Naţional de Offroad 2010

Fiul omului de afaceri Costel Căşuneanu împreună cu copilotul Zani Mourilio au terminat pe primul loc la cea mai grea categorie din cadrul competiţiei de offroad, Extrem. Tânărul povesteşte că vineri, în prima zi a concursului a întâmpinat o groază de peripeţii pe parcursul traseului.

 „Prima zi a fost foarte grea şi a necesitat o experienţă consistent din partea piloţilor şi a copiloţilor. Am început un pic cu stângul concursul deoarece am rămas fără frâne şi am pierdut destul de mult timp reparându-le, apoi am rămas fără direcţie, iar în final am rămas fără uşi la maşină", povesteşte Costel.

Echipa câştigătoare de la Extrem şi preşedintele Clubului de Offroad Iaşi, Robert Copacinschi (mijloc)

De cinci ori pe primul loc

Tânărul este obişnuit să termine pe prima poziţie la competiţiile de profil din cadrul Campionatului Naţional de Offroad. „Maşina care mi-a fost pusă la dispoziţie mi-a purtat noroc. Sunt şapte concursuri în Campionatul Naţional, iar din motive obiective am participat doar la cinci dintre ele. La toate am ieşit pe prima poziţie şi pot spune că astfel am obţinut recordul", mărturiseşte Costel Căşuneanu.

Astăzi s-au împărţit premiile

La festivitatea de premiere care s-a ţinut astăzi de la ora 14.30 în parcarea de la Iulius Mall au mai fost premiaţi pentru locul I la categoria Standard Levente Nagy şi Denes Kovis, iar la categoria Open, prima poziţie a fost ocupată de Dan Cernişov şi Marius Lupu.

La competiţie au participat 40 de echipaje

Citeşte şi:

Iaşi: Specială de offroad în memoria lui Bogdan Pavlov

Aşii offroad-ului se întrec la Iaşi (FOTO şi VIDEO)

Carla Pavlov, pentru prima dată la offroad

De la competiţia de offroad nu a lipsit nici Carla Pavlov, fiica lui Bogdan Pavlov, omul de afaceri campion la offroad care s-a sinucis la sfârşitul lunii septembrie în apropiere de Galaţi şi care a fost iniţiatorul Clubului de Offroad Iaşi.

Carla Pavlov şi cele trei echipaje de pe primele poziţii de la categoriile Standard, Open şi Extrem

Mai urmăreşte şi:

Iaşi: Lacrimi la ultima cursă a lui Bogdan Pavlov (VIDEO)

Iaşi: Pilotul lui Bogdan Pavlov, campionul naţional la offroad care s-a sinucis: „El ne-a învăţat să gândim la extrem, să găsim soluţii“ (VIDEO)

Iaşi: Campionul la offroad, datorii de 755.421 de euro

Fiica lui a înmânat astăzi cupe şi diplome câştigătorilor specialei de 3 kilometri organizate în memoria tatălui său. „Carla a venit la startul competiţiei şi pe tot parcursul concursului a fost prezentă. A fost pentru prima dată când şi-a manifestat dorinţa de a participa la offroad, până acum nu a mai venit niciodată. A spus că vrea să ţină legătura cu tot ceea ce-i plăcea tatălui său, iar noi am luat hotărârea de a o primi la competiţii ori de câte ori vrea", spune Robert Copacinschi, preşedintele Clubului de Offroad Iaşi.

Vezi cum Carla Pavlov a înmânat premiile pentru speciala organizată în memoria tatălui său

Vremea a pus însă piedici în desfăşurarea competiţiei. „Am fost pregătiţi pentru clasa medie la Open şi am fost nevoiţi ca din cauza vremii să scurtăm traseul de la 65 de kilometri la 40 de kilometri", a mai spus Copacinschi.

Pentru ultimele informaţii din Iaşi daţi click pe imaginea de mai jos:

Mai multe pentru tine:
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!