FOTO VIDEO Criminaliştii au filmat minut cu minut înmormântarea pastorului şi a fiului său. Soţia lui Adrian Blaga nu s-a putut ţine pe picioare în faţa sicrielor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Astăzi, pe o căldură înăbuşitoare, pastorul Adrian Blaga şi fiul său Timotei, din Bistriţa, au fost conduşi pe ultimul drum, după ce au fost ucişi cu bestialitate, la începutul săptămânii, şi găsiţi morţi într-o maşină incendiată. Mai mulţi preoţi neoprotestanţi au fost alături de familia îndoliată. Cea mai afectată de moartea celor doi a fost Lidia, soţia pastorului şi mama lui Timotei, care abia reuşea să se ţină pe picioare.

Tragedia de la Bistriţa a continuat astăzi, după ce întreaga cominitate a fost şocată, la începutul acestei săptămâni, când pastorul Adrian Blaga (39 de ani) şi copilul său, Timotei (9 ani) au fost găsiţi cu gâturile tăiate, loviţi puternic în cap, sub bancheta din spate a unei maşini. Scena groaznică a fost descoperită de un bărbat din localitatea Pomi (Satu Mare), care văzuse autoturismul abandonat pe un câmp şi a anunţat imediat oamenii legii.  

Sute de persoane au participat, astăzi, la înmormântarea pastorului Adrian Blaga şi a fiului său Timotei, din Bistriţa. Capela mortuară din apropierea cimitirului, care s-a dovedit a fi neîncăpătoare, a fost împodobită cu fotografii cu cei doi, florile multicolore inundând cele două sicrie albe, în care se odihneau tatăl şi fiul.

Sicriul lui Timotei a fost însoţit de un tricou albastru, tricou pe care cel mic îl purta cu mândrie la antrenamentele de lupte greco-romane, sport pe care l-a „moştenit” de la tatăl său, pastorul fiind şi el un pasionat al acestui sport.

Pastori din mai multe confesiuni neoprotestante au fost alături de familie şi prieteni, prezentându-şi condoleanţele în faţa celor prezenţi, stăpânindu-şi cu greu lacrimile care-i năpădeau şi pe ei.

Li s-a făcut rău în capelă
Durerea care era prezentă pe feţele tuturor celor prezenţi, indiferent de religie, precum şi căldura insuportabilă, înregistrându-se aproape 40 de grade la orele prânzului, au făcut ca mai multe persoane să fie scoase afară din capelă, pe braţe, după ce li s-a făcut rău.

De departe însă, durerea cea mai mare era resimţită de Lidia, soţia pastorului şi mama lui Timotei, care abia se mai putea ţine pe picioare. Râuri de lacrimi a vărsat pe tot parcursul înmormântării, refuzând să se îndepărteze de sicriele celor doi. Ţinută pe braţe în permanenţă  de apropiaţi, Lidia a fost copleşită de durere în momentul în care sicriele în care se aflau cei doi au fost băgate în pământ.



La fel de şocată şi îndurerată a fost şi mama pastorului Adrian Blaga, care s-a văzut nevoită să-şi conducă la groapă copilul şi nepotul în aceeaşi zi. În timp ce angajaţii cimitirului se chinuiau să bage sicriele în pământ, femeia care nu se mai putea opri din plâns îşi striga fără încetare copilul şi nepotul.


Alături de familie a fost, atât la priveghi, cât şi la înmormântare şi Ioan Repede, directorul companiei Rombat, una dintre cele mai mari de pe meleaguri bistriţene. Acesta s-a arătat şocat de cele întâmplate, manifestându-şi uimirea vis-a-vis de cruzimea de care au dat dovadă ucigaşii.



Poliţişti îmbrăcaţi civil la înmormântare

Prezenţi au fost, îmbrăcaţi în civil, şi mai mulţi angajaţi ai Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bistriţa-Năsăud, un poliţist având grijă să filmeze înmormântarea, minut cu minut, precum şi chipurile şi reacţiile tuturor celor prezenţi.

Surse din interiorul IPJ susţin că ancheta s-ar fi mutat la Bistriţa, după ce ar exista tot mai multe suspiciuni că ucigaşii pastorului şi ai fiului său îl cunoşteau. Deocamdată, anchetatorii încă aşteaptă rezultatele probelor ADN şi ale amprentelor prelevate de la faţa locului.

Se pare că aceştia au luat la întrebări toate persoanele care ar fi avut vreo legătură cu Adrian Blaga, fie că e vorba despre familie, angajaţi sau simpli cunoscuţi. Informaţiile oferite de apropiaţii pastorului sunt în continuare contradictorii, neştiindu-se la aceasta dată câţi bani avea Adrian Blaga asupra sa, dacă a plecat de bună voie în Satu Mare şi de ce a fost omorât cu sânge rece alături de copilul său de doar 9 ani.



Vă mai recomandăm:

VIDEO Pastorul ucis brutal în Satu Mare şi-a visat sfârşitul?

VIDEO Cine era pastorul bistriţean ucis cu sânge rece, împreună cu fiul său, pe un câmp din Satu Mare


 

 

Mai multe pentru tine:
Ce s-a descoperit după autopsia medicului Ștefaniei Szabo. Nu a murit din cauza unui infarct sau AVC
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Ilie Bolojan și Ioana Fâșie, căsătorie în secret. Cine este femeia care aduce fericire în viața premierului. Ce studii are și cu se ocupă?
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului