Atacurile cibernetice care au vizat banca JPMorgan Chase ar fi fost comise din Rusia

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Potrivit unor persoane informate pe această temă, hackerii ar fi acţionat din Rusia şi par să fi avut legături cu oficiali ai guvernului rus

Atacurile cibernetice care au vizat în cursul verii reţeaua informatică a băncii JPMorgan Chase, care au afectat peste 83 de milioane de clienţi, ar fi fost comise din Rusia, afirmă surse citate de cotidianul The New York Times, în ediţia electronică.

Potrivit unor persoane informate pe această temă, hackerii ar fi acţionat din Rusia şi par să fi avut legături cu oficiali ai guvernului rus. "Ar putea fi represalii pentru sancţiunile" adoptate împotriva Rusiei, a declarat un oficial de rang înalt care este la curent cu informaţiile din acest dosar. "Dar ar putea exista motive mixte, să fure dacă pot sau să vândă orice informaţie pot obţine", a adăugat el.

Identitatea hackerilor şi motivul atacului îi îngrijorează pe oficialii americani şi pe oamenii de afaceri. De asemenea, este îngrijorător că alte aproximativ nouă instituţii financiare, despre care nu se ştia până în prezent, au fost vizate de acelaşi grup de hackeri.

Unii oficiali americani consideră că atacul ar fi avut ca scop să transmită un mesaj către Wall Street şi Statele Unite privind vulnerabilitatea reţelei digitale a uneia dintre cele mai importante instituţii bancare.

Peste 76 de milioane de persoane fizice şi circa şapte milioane de companii au fost afectate de atacurile cibernetice comise în cursul verii asupra reţelei informatice a băncii JPMorgan Chase. Până acum câteva săptămâni, existau informaţii că atacul cibernetic din perioada iunie - iulie 2014 a afectat conturile a circa un milion de clienţi.

Instituţia bancară a dat asigurări că nu există indicii referitoare la accesarea datelor privind serviciile sociale, însă hackerii au obţinut numere de telefon şi adrese ale clienţilor.

Mai multe pentru tine:
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Mircea Lucescu, primele impresii despre amicalul cu Moldova. Cum vede duelul cu Austria și cine l-a impresionat: „Hagi căpitan, merită”
Cine sunt cei cinci norvegieni care aleg câștigătorul Nobelului pentru Pace și când au luat decizia
Val de ură după nunta lui Dorian Popa din Maldive. Artistul, făcut praf după ce a publicat acest video cu mireasa
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa