Fobia ciudată a unui ministru: toate bananele, interzise în timpul vizitelor oficiale

0
0
Publicat:

Tabloidul suedez Expressen a dezvăluit că oficialii guvernamentali s-au asigurat din timp că toate locurile frecventate de ministrul Egalității de Gen, Paulina Brandberg, sunt lipsite de banane din cauza fobiei pe care aceasta o are față de fructul respectiv.

Ministrul suedez are o fobie atipică față de banane FOTO Arhivă

În mai multe e-mailuri văzute de Expressen, echipa lui Brandberg solicită în mod specific îndepărtarea bananelor înainte de vizitele oficiale.

„Paulina Brandberg are o alergie puternică la banane, așa că ar fi apreciat ca în zonele în care va sta să nu existe banane”, se menționează într-un e-mail trimis de minister către Agenția Norvegiană pentru Justiție înaintea unui prânz VIP, care a primit un răspuns pozitiv, relatează POLITICO.

„Este un fel de alergie, să spunem așa”, a declarat Brandberg pentru Expressen, adăugând ulterior într-un e-mail către publicație: „Este ceva pentru care primesc ajutor profesional.”

Biroul lui Brandberg nu a răspuns imediat solicitării de comentarii din partea jurnaliștilor.

Un alt e-mail din partea echipei ministrului, trimis unei consilii administrative județene, preciza că „nu sunt permise bananele pe proprietate.”

Într-un alt avertisment prealabil, personalul său i-a transmis președintelui Parlamentului Suedez, Andreas Norlén, că nu ar trebui să existe „urme de banane” în spațiile în care Brandberg va fi prezentă în timpul unei întâlniri.

Ministrul a recunoscut personal că are o fobie de banane în mai multe postări pe X în 2020, care par să fi fost șterse după ce știrea a devenit publică în această săptămână.

„Am o fobie de banane”, a scris Brandberg într-o postare din 11 septembrie 2020, iar într-o alta, pe 6 august 2020, a descris-o drept „cea mai nebună fobie din lume.” Fobia de banane nu este o afecțiune comună și, prin urmare, nu este clasificată oficial; însă temerile legate de alimente sunt catalogate drept fobii izolate specifice, conform Clasificării Internaționale a Bolilor.

Mai multe pentru tine:
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
Cum se simte Nick Rădoi după șase operații?! „Mai am încă șase luni chimioterapie” Ce tratamente minune face milionarul în Mexic? „Doctorii din America nu sunt de acord”
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Pensia pe care o primește Carmen Tănase de la stat, după patru decenii de muncă: „Am două cum ar veni”