Mutanţii au învins-o pe Godzilla în lupta de la box-office: „X-Men: Days of Future Past“, debut de 91 de milioane de dolari

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Filmul cu mutanţi „X-Men: Days of Future Past/X-Men: Viitorul este trecut“, regizat de Bryan Singer, a avut un debut de 90,7 milioane de dolari în Statele Unite ale Americii şi Canada, devansând cu mult pelicula „Godzilla 3D“ care a câştigat 31,4 milioane de dolari după cel de-al doilea weekend de proiecţii. La nivel mondial, producţia a încasat 261,8 milioane de dolari.

Astfel, premoniţia studioului 20th Century Fox, distribuitorul filmului, care a preconizat un debut de 95-100 de milioane de dolari după primul weekend de vizualizări, pare a se fi adeverit. Dacă pe continentul nord-american câştigurile au fost unele considerabile, pe plan modial pelicula are deja încasări de 261,8 milioane de dolari, fiind pe primul loc în box office-ul celor 119 ţări care au importat producţia. Pe lângă toate acestea, „Days of Future Past“ a marcat o premieră: a avut cel mai bun debut la nivel de încasări, învingând „Avatar“, cu toate că Bryan Singer, regizorul peliculei, s-a retras de bunăvoie din campania de promovare a noului film după presupusele acuzaţii de abuz al unui minor.

„Godzilla 3D“ a căzut pe locul secund, cu încasări de 31,4 milioane de dolari, dar se estimează că până în prezent a atins 39 de milioane de dolari după al doilea weekend de proiecţii. În această producţie Warner Bros. Pictures şi Legendary Pictures, regizorul Gareth Edwards („Monştrii“) prezintă o poveste impresionantă despre curaj şi armistiţiu în faţa forţei copleşitoare a naturii, în care Godzilla restituie echilibrul în timp ce omenirea este neputincioasă.

„Aceste rezultate record reflectă munca incredibilă făcută de producători şi de echipa de actori a francizei «X-Men» împreună cu pasiunea şi efortul noii echipe de distribuţie şi marketing la nivel global a 20th Century Fox“, a declarat Paul Hanneman, preşedintele departamentului de marketing al studioului despre producţia de 200 de milioane de dolari.

Cea mai populară echipă „X-Men“ duce o bătălie pentru supravieţuirea speciei lor în două perioade de timp diferite. Eroii din trilogia originală „X-Men“ se alătură eforturilor depuse de versiunile lor mai tinere din trecutul explorat de „X-Men: First Class“ pentru a schimba un eveniment istoric ce ar putea pecetlui soarta tuturor purtătorilor genei X, arată cinemagia.ro povestea care stă la baza peliculei. În prim-plan se află Wolverine care este trimis în trecut pentru a salva generaţii întregi de mutanţi de la distrugerea în masă. Pentru aceasta, el se bate cu Mystique.

Echipa de actori este una pe măsura unuia dintre cele mai impresionante producţii ale seriei. Astfel, din distribuţie fac parte Hugh Jackman (Logan/Wolverine), James McAvoy (Charles Xavier - tânăr), Michael Fassbender (Erik Lehnsherr/Magneto), Jennifer Lawrence (Raven/Mystique), Halle Berry (Ororo Munroe/Storm), Anna Paquin (Marie/Rogue ), Ellen Page (Kitty Pryde/Shadowcat), Nicholas Hoult (Hank McCoy/Beast), Shawn Ashmore (Bobby Drake/Iceman), Peter Dinklage (Bolivar Trask), Ian McKellen (Erik Lehnsherr/Magneto - în vârstă) şi Patrick Stewart (profesorul Charles Xavier - bătrân).

În decembrie 2013, Bryan Singer a anunţat că „Days of Future Past“ va fi urmat de „X-Men: Apocalypse“, programt să fie lansat pe 27 mai 2016. Potrivit regizorului, „Apocalypse“ se va concentra pe originea mutanţilor, o continuare care va avea legătură şi cu „First Class“, acţiunea având loc în anii 1980. James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence şi Hugh Jackman vor face iarăşi parte din distribuţie. Filmul îl va prezenta pe Cyclops, în varianta tânără, iar Storm va apărea şi ea, alături de Gambit care va fi interpretat de Channing Tatum.